NOWA POLSKA PRODUKCJA
Bohaterowie

Poznaj poszukiwaczy bursztynu!

Bohaterowie

Tomasz Ołdziejewski – mieszka w Sztutowie na Mierzei Wiślanej. Bursztynem zajmuje się od zawsze. Sam zbiera go na pobliskich plażach, ale też skupuje od innych poławiaczy. Zna wszystkich drobnych zbieraczy z okolicy. Od 1988 roku zajmuje się obróbką bursztynu i, jak twierdzi, z tego surowca jest w stanie wykonać wszystko. Tworzy głównie repliki statków, m.in. Queen Mary 2, Titanic, Black Pearl, Mircea. Pod koniec lat 90. zaczął tworzyć inne prace takie jak: szkatuły, latarnie morskie, Żuraw Gdański, samoloty, zegary oraz biżuterię. Od tamtej pory stara się sprostać każdemu, nawet najbardziej wymagającemu, zamówieniu. Wykonał kilka nietypowych zleceń – mekkę z bursztynu, szejka Kataru czy 12-kilogramowy żaglowiec. Jego prace można spotkać w wielu galeriach w Polsce – w Gdańsku, Warszawie, Krakowie oraz w wielu krajach na świecie. Kocha bursztyn, twierdzi, że ten „kamień” ma w sobie magię.

Dorota Cenecka – jubilerka, projektantka biżuterii z bursztynu, właścicielka pracowni/warsztatu jubilerskiego; członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników i Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Urodzona w Gdańsku, gdzie mieszka i tworzy. W zawodzie pracuje od ponad 20 lat, zaczynała jako czeladnik, szkoląc swoje umiejętności, od 7 lat prowadzi swój własny biznes bursztynowy – jako jedna z niewielu kobiet w tej branży.Sama kupuje surowiec, zajmuje się reklamą, sprzedażą, wyjazdami na targi w Polsce i zagranicą oraz aktywnie bierze udział w licznych wystawach i pokazach biżuteryjno-modowych na całym świecie. Bursztyn jest dla niej natchnieniem – trzymając surową bryłkę w rękach wie już, co z niej zrobi.

Krzysztof Biereśniewicz – poszukuje złóż bursztynu hydrauliczną metodą wypłukiwania na dzierżawionych działkach na Pomorzu. W przyszłości planuje otwarcie opłacalnej kopalni bursztynu. Przygodę ze Złotem Bałtyku rozpoczął w wieku 11 lat, gdy ojciec zabrał go na bursztyn. Z wykształcenia stolarz. Ojciec dwójki dzieci, dla których pragnie zupełnie innego życia niż swoje. Poszukuje bursztynu, bo lubi to. Nazywa siebie hazardzistą, którego opanowała bursztynowa gorączka.

Benedykt i Małgorzata Formellowie – właściciele kutra rybackiego HEL-6. Przygoda Benedykta z morzem rozpoczęła się w 1978 roku. Pierwszy raz wypłynął jako absolwent Technikum Rybołóstwa Morskiego w Gdyni. Jego żona, Małgorzata, mimo że nie pochodzi z Kaszub, świetnie odnalazła się w męskim świecie rybaków i poławiaczy bursztynu. Formellowie wraz z załogą zajmują się głównie połowem fląder, ale drastycznie zmniejszające się ławice bałtyckich ryb i konkurencja wielkich trałowców powodują, że rybołóstwo staje się coraz mniej opłacalne, a żeby utrzymać siebie i załogę właściciele kutra często muszą liczyć na zaplątane w sieciach bursztyny.