W czwartki, od 11 lipca o 22:00
Więcej
< Artykuły

Telewizja HISTORY patronem nowej książki Janusza Jarosławskiego

Telewizja HISTORY patronem książki "Szable Carskiej Rosji".

 

Z dumą informujemy, że telewizja HISTORY objęła patronatem medialnym długo wyczekiwaną książkę Janusza Jarosławskiego "Szable Carskiej Rosji" to 600-stronicowe dwutomowe wydanie, unikatowe ze względu na bezcenny oręż w niej pokazany oraz na rozbudowany kontekst historyczny. W nowej publikacji zostanie pokazanych 180 egzemplarzy rosyjskiej broni siecznej pochodzącej z lat 1763-1917. Począwszy od broni szeregowych żołnierzy, poprzez oręż oficerski o wybitnych cechach wizualnych i użytkowych, po egzemplarze imienne i nagrodowe, bogato grawerowane i złocone. Szable wybitnych rosyjskich dowódców a także oficerów – Polaków służących w armii carskiej. Oręż o dużej wartości historycznej, pochodzący z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz z kolekcji prywatnych.

Szable rosyjskie to także broń bohaterów polskich powstań narodowych w czasach, gdy ziemia ojczysta, niewidoczna na mapach, żyła tylko w sercach i pamięci Polaków. Tom pierwszy wzbogaci esej poświęcony powstaniu listopadowemu, tom drugi esej poświęcony powstaniu styczniowemu. Ilustrować je będą reprodukcje dzieł polskich malarzy batalistów, a także bezcenny oręż ze m.in. szabla generała Jana Tomickiego (1786–1847), szabla generała Józef Bema (1794-1850), szabla generała Mariana Langiewicza (1827-1887) - dyktatora powstania styczniowego a także szabla pułkownika Karola Kality (1830-1919) pseud. Rębajło.

Na szczególne miejsce zasługuje szabla rosyjska oficera kawalerii wzór 1826 generała Józefa Dwernickiego (1779-1857). Oddana do Muzeum Wojska w Warszawie ze zbiorów Józefa Brandta, jednego z najwybitniejszych malarzy batalistów drugiej połowy XIX wieku, urodzonego w Szczebrzeszynie. Z dużą dozą pewności możemy stwierdzić, że prezentowana szabla jest orężem poświęconym w czasie uroczystego nabożeństwa w Kolegiacie Zamojskiej w marcu 1831 roku, bezpośrednio przed wymarszem Korpusu Dwernickiego na Wołyń.

 

W "Dzienniku Powszechnym Krajowym" (nr 90, 1 kwietnia 1831 r.) w relacji z Zamościa, datowanej na 16 III 1831 r., napisano m.in.: "(...) odśpiewano suplikacje przy wystawieniu N. Sakramentu a przed daniem błogosławieństwa całemu woysku na dalszą wyprawę, (...) X. Szynglarski poświęcił pałasz walecznemu Jenerałowi Dwernickiemu i innym woyskowym, obok grobu i popiołów Jana Zamoyskiego, co równie dla wszystkich, rozczulającym było widokiem, dodając, iż my nieodrodni przodków swych imienia Polacy, wstępując w ślady poprzedników naszych, zostawiemy w puściźnie, przyszłym pokoleniom, za wzór do naśladowania nieskażony honor Narodu Polskiego (...)".

 

Generał Józef Dwernicki był weteranem wojen napoleońskich, partyzantem w 1809 roku, dowódcą eklerów-krakusów w 1813 roku, w wojsku Królestwa Polskiego dowodził m. in. 2. p. uł. Miał opinię zdolnego kawalerzysty, nacierającego podobnie jak feldmarszałek Blücher. Przeszedł do historii jako szczery patriota, znakomity i waleczny generał, zwycięzca słynnej bitwy pod Stoczkiem.

 

Dwutomowa publikacja powstaje w konsultacji m.in. z prof. dr. hab. Wojciechem Zabłockim, Tadeuszem Królikiewiczem i dr Alexandrem Gwozdewiczem. Zostanie ona wydana w języku polskim (z dodatkowymi opisami oręża w języku angielskim i rosyjskim).

 

Publikacja trafi do druku 15 września 2020 roku, premiera zaplanowana jest na początek października.

 

„Szable Carskiej Rosji" będą pierwszą częścią swoistej ponad 1200-stronicowej trylogii. Następna w kolejności będzie premiera pozycji „Szable Armii Czerwonej". Ostatnią, trzecią częścią będzie unikatowa na skalę światową publikacja "Złota Broń Carskiej Rosji". W książce zaprezentowany zostanie oręż nagrodowy przyznawany za męstwo – złota broń Św. Anny i Św. Jerzego.