W czwartki, od 11 lipca o 22:00
Więcej
< Artykuły

Najwięksi mistrzowie miecza w historii

Uczestnicy programu mogą się uważać za najlepszych kowali Ameryki, specjalistów od broni białej, cenionych na całym świecie za to, że niemal z dowolnego materiału potrafią wykuć śmiercionośne ostrza. Ale spójrzmy prawdzie w oczy: ich umiejętności obróbki metali są niczym w porównaniu z tym, co umieli najwięksi mistrzowie w historii, najwybitniejsi wojownicy posługujący się mieczem. Jak na przykład ci:

Sasaki Kojiro

Z wojownikami, którzy żyli w XVI wieku, jest ten kłopot, że wiele opowieści o nich z czasem uległo mitologizacji. Tak czy owak o Japończyku Sasakim Kojiro wiadomo na pewno, że był jednym z największych mistrzów walki mieczem w dziejach. Jego popisowe cięcie jaskółki podobno było tak błyskawiczne, że potrafił nim zabić ptaka w locie. Mimo to Kojiro zginął w pojedynku z Miyamoto Musahim (najsłynniejszym mistrzem w historii Japonii). Co w niczym nie umniejsza jego reputacji, jako że Musahi również znalazł się na naszej liście.

Fiore dei Liberi

Fiore dei Liberi – dowód na to, że najlepszymi szermierzami bywali nie tylko Japończycy – był XIV-wiecznym włoskim rycerzem i mistrzem fechtunku. Napisał obszerny podręcznik sztuk walki („Kwiat walki”) i przeszedł do historii jako jeden z niekwestionowanych geniuszy broni białej.

Sigmund Ringeck

Na temat Ringecka, niemieckiego mistrza fechtunku z XIV lub XV wieku, wiadomo bardzo niewiele prócz tego, że był jednym z największych i najbardziej cenionych mistrzów tamtych czasów – co w zupełności wystarcza na potrzeby niniejszego zestawienia.

Johannes Liechtenauer

Liechtenauer to inny niemiecki mistrz szermierki mniej więcej z XIV wieku. Brakuje bezpośrednich źródeł pisanych na jego temat, a wiele szczegółów znanych z drugiej i trzeciej ręki budzi spory. Wiemy tylko, że dużo podróżował po świecie, doskonaląc się w sztuce walki mieczem.

Miyamoto Musashi

Wieloletni rywal Kojiro Sasakiego to jeden z legendarnych japońskich mistrzów, który stoczył 60 pojedynków i żadnego nie przegrał, a to dzięki wymyślonej przez siebie wyjątkowej technice walki dwoma mieczami naraz. Zmarł w wieku sześćdziesięciu kilku lat, z mieczem w ręku. Pod koniec życia napisał czytaną po dziś dzień „Księgę pięciu kręgów”, w której opisał filozofię, taktykę i strategię walki.

Ralph Faulkner

Ten wybitny amerykański szermierz, olimpijczyk, a także aktor swoje sukcesy zawdzięczał ponad 50 godzinom ćwiczeń tygodniowo. Jako mistrz fechtunku Faulkner (nazywany też „Szefem”) zrobił wielką karierę w filmie, wyspecjalizowawszy się w choreografii scen walki na miecze – co skądinąd zasługuje na umieszczenie na liście najfajniejszych zawodów na świecie.