W czwartki, od 11 lipca o 22:00
Więcej
< Artykuły

Najsłynniejsze miecze filmowe

W programie „Wykute w ogniu” podziwiamy najlepszych kowali w Ameryce, którzy rywalizują ze sobą o mistrzowski tytuł, wykonując repliki legendarnych rodzajów broni białej. Powiedzmy sobie szczerze: wykucie ostrza, którym można przeciąć orzech kokosowy, to nie lada wyczyn. Ale nawet ono nie zrobi wrażenia w porównaniu z najsłynniejszymi mieczami, jakie znamy z filmów. Może ktoś spróbuje wykonać któryś z mieczy przypomnianych poniżej?

Excalibur, „Miecz z Kamienia”

Owszem, to broń z bajki, w której występowała również pełna wzgardy gadająca sowa, ale któż w dzieciństwie nie bawił się w króla Artura i nie był pewien, że bez trudu poradziłby sobie z tym mieczem? Dlatego nie mógł się nie znaleźć na naszej liście.

Miecz Władzy, „Władcy Wszechświata”

To, że He-Man wymachuje swym mieczem niemal zupełnie nagi, w niczym nie umniejsza jego mocy.Miecz jeźdźca bez głowy, „Jeździec bez głowy” Miecz, którym widmo na koniu ścina głowy mieszkańcom Sleepy Hollow, by się zemścić. Pasuje do naszej listy nie gorzej niż inne.

Miecz czarnoksiężnika z Angmaru, „Władca pierścieni”

Miecz wodza Nazguli płonie. Nic więcej nie trzeba dodawać.

Miecz „chodzącego za dnia”, „Blade”

„On tworzy broń, ja jej używam”. Trudno o lepszy miecz niż ten, który w filmie „Blade” służy do likwidowania nieumarłych. I trudno o lepszy pokaz posługiwania się nim niż to, co wyczynia Wesley Snipes w finale.

Zielone Przeznaczenie, „Przyczajony tygrys, ukryty smok”

O wyższości tej broni świadczy choćby to, że posługiwać się nią może tylko człowiek tego godny. To na pewno nie jest zwyczajny miecz.

Miecz Inigo Montoi, „Narzeczona dla księcia”

Najwspanialszy miecz wykonany przez najlepszego mistrza na świecie, wykorzystany następnie do pomszczenia jego śmierci. Czysta poezja.Prawie wszystko w „Kill Bill”

Doskonałych przykładów jest w tym dwuczęściowym filmie tyle, że nie sposób wybrać między mieczami Panny Młodej, Elle Driver i O-Ren Ishii (aczkolwiek można rzec, że najlepszy okzuje się wykonany przez Hattoriego Hanzo miecz Panny Młodej, od którego ostatecznie giną wszyscy).

Claymore, „Braveheart”

Claymore, którym Mel Gibson jako William Wallace wymachuje nad głową, ruszając do walki, by odcinać członki od ciał, to bez wątpienia jeden z najwspanialszych mieczy w historii kina. Tego miecza ani tej sceny nie pobije nic. No może z wyjątkiem...

Miecz świetlny Luke'a Skywalkera, „Gwiezdne wojny”. Ponieważ miecz świetlny zawsze i wszędzie wygra z każdym innym!