Czwartki o 21:00 od 29 listopada
Więcej
< Artykuły

Wikińskie bóstwa i mity

Odyn – Najpotężniejszy z bogów, opiekun wojowników poległych na polu bitwy, a także bóg ciekawości. Pijąc ze źródła mędrca Mimira, wszechwiedzący Odyn poświęcił swoje oko w zamian za dar widzenia przyszłości. Odyn czuwa ze swojego tronu nad wszystkim, co dzieje się na ziemi i co noc powraca do Valhalli. Tam, wielkie wojowniczki, Walkirie, przynoszą mu dusze dzielnych wojowników poległych w bitwie. Podobno Ragnar Lodbrok wywodzi się w prostej linii od Odyna.

Thor – Najsilniejszy z bogów, opiekun zwykłego człowieka. Włada niebem, jest bogiem pioruna i błyskawicy, wiatrów i burz. Gdy zakłada pas Megingjörð, staje się jeszcze silniejszy, a świat drży w rytm jego kroków.

Frejr – Frejr panuje nad deszczem, słońcem i płodnością, jest opiekunem żniw. Daje ludzkości pokój i rozkosz.

Loki – Loki jest bogiem zwodniczym, przybierającym różne postaci. Pomaga ludziom, ale i szkodzi im.

Walkirie – Valkyrja to staronordyckie słowo oznaczające "wybierającą poległych". Walkirie były mitologicznymi istotami, które zbierały poległych z pola bitwy i prowadziły do Odyna. Połowa wojowników wybierana była przez Walkirie i zabierana do Valhalli, gdzie ucztowali i przygotowywali się do ostatecznej bitwy, którą mają stoczyć w dniu końca świata.

Walhalla – Walhalla to pałac w Asgardzie, do którego Walkirie zabierają połowę spośród wojowników poległych w bitwie. W Valhalli polegli wojownicy wraz z bohaterami poprzednich stuleci i wielkimi władcami oczekują bitwy w dniu końca świata, Ragnarök, kiedy to będą walczyć u boku Odyna. Valhalla ma 540 drzwi, przez które może przejść równocześnie 800 mężczyzn, a jej dach zbudowany jest ze złotych tarcz.

Ragnarök – Ragnarök to bitwa stoczona w dniu końca świata. W jej trakcie Odyn walczy z siłami zła wraz z wojownikami zebranymi przez niego w Valhalli.