W środy, od 2 października o 21:00 na HISTORY2
< Artykuły

Piranie. Najniebezpieczniejsze ryby, jakie można spotkać w rzekach

Nie bez przyczyny stały się bohaterkami horrorów. W stadzie są w stanie zaatakować naprawdę duże ssaki. Także ludzi. Przeżyją w każdej rzece, nawet w Wiśle. To nie żart. O piraniach w polskich rzekach co jakiś czas donoszą media. Dwa lata temu wędkarze złapali piranie w Warcie. Łowili je także w Wiśle. Skąd się tam wzięły?

Prawdopodobnie wrzucają je tam akwaryści, którzy chcieli się pozbyć tego żarłocznego i wymagającego w hodowli gatunku. Choć naturalnym środowiskiem życia są dla piranii rzeki Ameryki Południowej, dostosowują się one bez problemu także do trudniejszych warunków. I to jeden z powodów, dla których budzą strach. Groźne są przede wszystkim w stadzie. Kiedy zaatakują grupą osobników, ofiara ma poważne problemy. Potrafią też rzucić się na człowieka. Na przykład przed czterema laty w argentyńskiej rzece Parana raniły około 70 kąpiących się osób. Najbardziej ucierpiało siedmioro dzieci, które straciły fragmenty palców u rąk i nóg.

W 2011 r. w jednej z boliwijskich rzek piranie pożarły 18-latka. Młody mężczyzna był nietrzeźwy. Być może wypadł z łodzi, ale możliwe też, że chciał popełnić samobójstwo. Rok późnej w jednej z paragwajskich rzek piranie zabiły 5-letnią dziewczynkę. Jej ciało zostało w części zjedzone. Takie historie sprawiają, że piranie cieszą się złą sławą.

W normalnych warunkach są to jednak bojaźliwe ryby – lubią ukrywać się wśród podwodnej roślinności. Dopiero głód sprawia, że rzucają się na inne gatunki, a nawet potrafią zjadać się nawzajem. Są szybkie i, dzięki bardzo ostrym, trójkątnym zębom, niezwykle skuteczne. Stado jest w stanie bardzo szybko ogołocić ciało sporego zwierzęcia – na przykład kapibary. Drapieżne ryby pozbawiają je miękkich tkanek, zostawiając tylko dokładnie oczyszczone kości.

Ataki na ludzi sprawiły, że piranie zalicza się do grona zwierząt niebezpiecznych dla człowieka, zwanych potocznie ludożercami lub ludojadami. Wśród nich są min. kotowate – lwy , tygrysy itp., gady – nie tylko krokodyle czy węże, ale i duże jaszczurki – warany z Komodo, dalej tygrysy, nawet sumy, a także ptaki – wojowniki wspaniałe.