W środy, od 2 października o 21:00 na HISTORY2
< Artykuły

Bestia z gór, czyli istota, która rozpala wyobraźnię od setek lat

Mieszkańcy stanu Kentucky od stuleci opowiadają sobie o stworzeniu, które mieszka w górach i czasem pokazuje się ludziom budząc lęk, ale też fascynację.

Bestia z gór ma mieć około 8-10 stóp wysokości. Cale jej ciało jest owłosione. Jednocześnie trudno powiedzieć, że jest zwierzęciem, bo ma wręcz niewiarygodnie ludzką twarz i niezwykle inteligentne spojrzenie. Osoby, które twierdzą, że było im dane zobaczyć tę istotę, zwracają uwagę na jej oczy – prawie czarne w świetle dziennym i żółte w ciemnościach. Podobno wydaje ona z siebie dźwięki. Najbardziej przerażający jest ten przypominające zawodzenie, lament.

Choć bestia budzi grozę, silniejsza jest ciekawość. Dlatego co jakiś czas zbiera się grupa śmiałków, którzy wyruszają na spotkanie z nią, zabierając m.in. urządzenia rejestrujące dźwięki. Zdarza się im nagrać odgłosy, które trudno przyporządkować do jakiejkolwiek znanej człowiekowi istoty.

Niektórzy ludzie twierdzą, że natknęli się na bestię, choć wcale jej nie szukali. Tak było w przypadku Ganyarda. Samochód, którym jechał wraz z przyjaciółmi, ugrzązł w błotnistym podłożu. Kiedy jego towarzysze ruszyli po pomoc, on został w aucie. Wtedy – według jego relacji – pojawiło się dziwne stworzenie. Poirytowane tym, że ktoś wszedł na jego teren, uniosło pojazd, zaczęło nim potrząsać, a w końcu porzuciło.

Opis bestii z gór jest bardzo podobny do tego, jakim określa się inną tajemniczą, mityczną istotę – Wielką Stopę, która również miała być spotykana w USA, a także w Kandzie. O ile jednak w przypadku bestii mówi się o twarzy i inteligentnym spojrzeniu, które sugerują podobieństwo z człowiekiem, Wielka Stopa opisywana jest jako zwierzę. Ma mieć 2-3 metry wysokości, ciało pokryte futrem, a głowę przypominającą głowę goryla.

Problem z określeniem czy to człowiek, czy zwierzę, jest w przypadku innego mitycznego stworzenia. Chodzi o Yeti, istotę, która ma występować w Ameryce Południowej i Azji. Podobnie jak w przypadku Wielkiej Stopy, jednym ze dowodów potwierdzający istnienie tego stworzenia, są ślady, jakie zostawia.