Wtorki, od 10 września o 21:00 na HISTORY2
Więcej
< Artykuły

Starożytni kosmici: dowody archeologiczne

Każdy odcinek „Starożytnych kosmitów” analizuje możliwe kontakty kosmitów z ludźmi, a nawet to, że spędzili oni dłuższy czas pośród starożytnych cywilizacji. Oto krótki przegląd dokumentacji fotograficznej i archeologicznej przemawiającej za tą hipotezą:

Wydłużona czaszka Echnatona

Dziwny wygląd faraona Echnatona wywołał spekulacje co do jego pozaziemskiego pochodzenia. Faktem jest, że staroegipskie inskrypcje i rzeźby przedstawiają go zupełnie inaczej niż innych faraonów. Ma wydłużoną czaszkę, długą szyję i nienaturalnie duży tułów. Choć przywodzi to na myśl typowe zachodnie opisy kosmitów, historycy twierdzą, że przyczyną mogła być jakaś choroba genetyczna (np. zespół Marfana) czy nawet transpłciowość.

Egipskie piramidy

Staroegipskie piramidy w Gizie to jeden z największych cudów i sekretów architektonicznych na świecie. Przypuszczalnie zbudowano je w latach 2580-2560 p.n.e., ale archeolodzy i historycy nadal nie bardzo wiedzą, jak dokładnie tego dokonano. Jedna z teorii głosi, że Egipcjanom pomagali kosmici dysponujący zaawansowanymi technologiami.

Puma Punku

Wielki starożytny kompleks świątynny w boliwijskim Puma Punku kryje jedne z największych obrobionych głazów na świecie, niekiedy o wadze ponad 100 ton. Dlatego niektórzy twierdzą, że – podobnie jak w przypadku piramid – boliwijskim budowniczym musieli pomagać kosmici. Na niektórych kamieniach widnieją też kunsztowne zdobienia i rzeźbienia, których sposób wykonania pozostaje niejasny z uwagi na bardzo ograniczone, jak się uważa, możliwości techniczne ówzesnych rzemieślników.

Moai z Wyspy Wielkanocnej

Imponujące Moai z Wyspy Wielkanocnej to jeszcze jedna wielka tajemnica wymarłych cywilizacji. Kogo przedstawiają te posągi, jak je zbudowano i kto tego dokonał? Wedle jednej z teorii są wizerunkami kosmitów, którzy kiedyś odwiedzili wyspę i być może pomogli również mieszkańcom w tym dziele. Najnowsze hipotezy sugerują jednak, że olbrzymie głowy mogli ustawić sami Polinezyjczycy przy użyciu lin i pochyłych ramp.

Starożytne hieroglify na Marsie

Dotąd rozważaliśmy możliwość odwiedzin kosmitów na Ziemi przed setkami czy tysiącami lat. A co, jeśli odbywały się też rewizyty? Niedawno NASA upubliczniła zdjęcie Marsa, na którym widać coś przypominającego wyryte w skale starożytne hieroglify. Choć na razie nie możemy być pewni, czym są owe znaki, zwolennicy teorii starożytnych kosmitów wierzą, że to jeszcze jeden dowód potwierdzający ich opinię.

Stonehenge

Stonehenge, jeden z najbardziej niezwykłych i tajemniczych cudów architektonicznych w Wielkiej Brytanii, od dawna zdumiewa ekspertów tym, z jaką precyzją został zbudowany – i w jakim celu. Ten prastary kamienny krąg próbuje się powiązać z rozmaitymi teoriami na temat kosmitów, którzy mieli go albo sami skonstruować, albo wykorzystywać jako lądowisko dla swoich statków kosmicznych.

Rysunki na płaskowyżu Nazca w Peru

Na pustyni w odludnym rejonie Peru znajdują się setki olbrzymich rysunków przedstawiających zwierzęta, jak i coś, co niektórzy uważają za kosmitów. Najciekawsze jest jednak to, że można je zobaczyć wyłącznie z powietrza, co wydaje się o tyle dziwne, że wykonano je tysiące lat temu – i tysiące lat przed pojawieniem się samolotów czy choćby balonów. Niektórzy utrzymują nawet, że linie mogły wskazywać pas startowy dla pojazdów kosmitów albo że starożytni próbowali w ten sposób skontaktować się z obcymi.

Architektura Widźajanagaru

W staroindyjskich świątyniach Widźajanagaru wyryto w kamieniu intrygujące wizerunki, które przywodzą na myśl kosmitów. Są to np. latające istoty o sylwetkach mało podobnych do ludzkich. Wedle jednej z teorii kosmici odwiedzili tę starożytną kulturę i fakt ten uwieczniono w zdobieniach budowli sakralnych. Inna hipoteza głosi, że świątynie służyły do przekazywania kosmicznej energii pomiędzy obcymi a ludźmi.

Piramidy w Chichen Itza 

Prastary kompleks piramid Majów w Meksyku od dawna próbuje się powiązać z odwiedzinami kosmitów w zamierzchłych czasach. Jedni uważają, że pomogli oni wznieść piramidy – które wskazywały im lądowiska dla statków kosmicznych, a inni, że budowle emitują potężne wiązki energii, które umożliwiały starożytnym Majom komunikowanie się z obcymi.

Eksponaty w Muzeum Narodowym w Iraku

W Muzeum Narodowym w Bagdadzie znajdują się fragmenty bardzo starej ceramiki, które przedstawiają postaci zaskakująco podobne do współczesnych wizerunków kosmitów. Niektóre z tych eksponatów pochodzą nawet sprzed 8000 lat, a historycy nie są pewni, co lub kogo na nich uwieczniono. Jedno natomiast nie ulega wątliwości – że entuzjaści teorii starożytnych kosmitów widzą w tych skorupach dowód na jej prawdziwość.