tylko na historytv.pl
< Artykuły

Szlakiem Zamków Piastowskich

Polska to bez dwóch zdań piękny kraj. Niewiele jest miejsc na świecie o tak zróżnicowanych krajobrazach, mamy wszystko: góry, jeziora, rzeki, bezkresne łąki i piękne morze z piaszczystymi plażami. Poza widokami nasze ziemie mają do zaoferowania turystom przemierzającym szlaki coś jeszcze. Są to niezwykłe legendy o skarbach, rycerzach, duchach i kochankach. Dzisiaj odkryjemy przed Wami kilka z nich, w tym celu udamy się na Śląsk!

Jednym z ciekawszych szlaków turystycznych w Polsce, jest Szlak Zamków Piastowskich. Rozciąga się na terenie województwa dolnośląskiego, ma 146 km długości i śmiało można przejść go pieszo, oczywiście dzieląc wędrówkę na rozsądne etapy.

Wycieczkę warto rozpocząć w Zamku Grodno. Pierwsze historyczne wzmianki na jego temat pochodzą z 1315 roku. Według legend został zbudowany przez Bolka I, jednak nie można tych informacji poprzeć żadnymi papierowymi dokumentami, z drugiej strony już ta wzmianka dodaje zamkowi tajemniczości. Z tą średniowieczną twierdzą wiąże się wiele legend. Część z nich dotyczy oczywiście złota i skarbów, jakie mają skrywać zasypane i zakamuflowane tunele pod zamkiem. Wiele wskazuje na to, że ta piastowska twierdza kryje w sobie wiele sekretów, zobaczcie sami.

Poza podaniami o skarbach, z tą piastowską twierdzą wiążę się jeszcze kilka legend, jedna z nich traktuje o Białej Damie, duchu który mamił przybywających do twierdzy podróżnych. Według podań dzięki działaniom zjawy, rycerz Bernard z Hugowiczów zdobył rękę księżniczki Adelajdy z rodu Schaffgotschów.

Zamek Grodno to jednak nie jedyne owiane baśniowym klimatem miejsce na dolnym śląsku. Kolejne pełen zagadek miejsce, to Zamek Książ, położony na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Według świadków ten XIII wieczny zamek jest nawiedzany przez jego ostatnią właścicielkę – księżne Daisy. Jej duch spowodował duży skok adrenaliny u jednej z zamkowych przewodniczek i grupy, którą oprowadzała. Według ich relacji, w trakcie zwiedzania salonu barokowego, z niewyjaśnionych przyczyn ze ściany odpadł wielki i masywny obraz przedstawiający księżną. Innym razem, kolejna przewodniczka razem z grupą miała zobaczyć białą zjawę w jednym z zamkowych okien, po całym zajściu była całkowicie przerażona, stąd pewność, że nie zmyśliła sobie tej historii.  Zamek Książ nie ma też szczęścia do nocnych stróży, wielu z nich rzuca prace po pierwszych nocnych dyżurach. Podobno pośród głuchej nocy z twierdzy dochodzą dźwięki brzęku kluczy, płaczu dziecka i kobiecego śpiewu, co jest o tyle ciekawe, że zgodnie z potwierdzonymi informacjami księżna Daisy uwielbiała śpiewać i często występowała na charytatywnych imprezach.

Dość jednak o duchach. Dlatego przenieśmy się do zamku Świny, z którego podziemnym przejściem dostaniemy się do kolejnej twierdzy – zamku Bolków. Obie budowle pamiętają czasy średniowiecza. Co ciekawe mimo górzystego terenu i odległości kilku kilometrów, są ze sobą połączone podziemnym przejściem. Sam fakt istnienia korytarza nie jest żadną legendą, daje jednak prawo do snucia ciekawych opowieści. Jedna z nich opowiada o wojnie zażegnanej, przez księżniczkę ukrytą w celi, do której prowadził podziemny tunel. Według legendy między panami zamków Świny i Bolków narastał konflikt, pan ze Świn wysłał swoje oddziały pod bramy twierdzy przeciwnika, a sam z niewielkim oddziałem przedzierał się przez tunel. Trafił tam na księżniczkę, którą ojciec ukrył tam przed afektami księcia. Pan Świn zakochał się w księżniczce i zaproponował jej ojcu pokój, w zamian za rękę córki. Według legend tunel między zamkami przez lata sprzyjał zakochanym, podobno miały się w nim spotykać pary, które szukały prywatności wśród zamkowych murów.

Na szlaku Zamków Piastowskich znajduje się jeszcze wiele wartych odwiedzenia twierdz. Każda z nich kryje inną tajemnicę, część nawiedzają duchy, inne skrywają w sobie nieopisane bogactwa. Warto zwiedzić te miejsca i je poznać, bo kto wie może akurat Ty zauważysz coś niezwykłego! Jeśli kręci Cię szukanie skarbów, koniecznie poznaj też prawdziwe bogactwo polskiej ziemi w artykule Polska srebrną potęgą