tylko na historytv.pl
< Artykuły

Polska srebrną potęgą!

Każdy Polak zna określenie czarne złoto. Węgiel to materiał, z którym większość społeczeństwa kojarzy rodzime zasoby naturalne. Każdy z nas zna ten kamień, często słyszymy o nim w kontekście górników lub zaspokojenia potrzeb energetycznych kraju. Czarne złoto nie jest jednak jedynym kruszcem, który sprawia, że nasz kraj jest atrakcyjnym partnerem handlowym dla sąsiadów, a był łakomym kąskiem dla agresorów. Jest nim srebro.

Niewiele mówi się o tym, że Polska jest prawdziwą srebrną potęgą. W 2014 r., KGHM wydobyło ok. 1256 ton srebra, co uplasowało nasz kraj na czwartym miejscu pod kątem ilości wydobytego kruszcu na świecie. Wielu naukowców określa Polskę mianem „Kuwejtu Europy”, tereny naszego kraju szczególnie w centralnej i południowo zachodniej części, są bogate w złoto, tytan, nikiel, miedź, srebro i wiele innych.

Doniesienia o złożach surowców naturalnych nie są niczym nowym. Pierwsze wzmianki o pokładach złota na terenie dzisiejszej polski sięgają XIII w., donoszą o pracach przy wydobyciu złota w okolicach Złotego Stoku. Podobnie jest ze srebrem, według zapisków w kronikach już w 1370 r. górnicy przybyli z Miśni i Złotego Stoku rozpoczynają wydobycie srebra w Srebrnej Górze. Wiele lat później rozpoczęto tu budowę warowni, wzniesienie jej trwało 12 lat, od 1765 do 1777 r. Twierdza do dzisiaj budzi podziw i respekt, jest największą górską warownią w Europie i ma swoje sekrety. Według niektórych, jej zasypane korytarze kryją skarby nazistów, przekonajcie się sami.

Ze względu na swoje strategiczne położenie oraz mnogość zasobów naturalnych Polska od zarania dziejów musiała zmagać się z sąsiadami, którzy łakomie patrzyli na nasze ziemie. Dobrym przykładem jest Śląsk, który przez wiele wieków był kością niezgody między Polakami a Niemcami. Kolejnym mocarstwem, które chciwie patrzyło na nasze tereny jest Szwecja. Król Karol Gustaw zdecydował się na rozpoczęcie potopu, ze względu na trzy rzeczy: ostateczne przejęcie Inflant, zajęcie portów południowego Bałtyku i zlikwidowanie pretensji dynastii Wazów do korony Szwecji.

Warto pamiętać, że przez Polskę przechodziło wiele ważnych szlaków handlowych zarówno morskich jak i lądowych. Dobrze rozwinięty handel w połączeniu z mnogością bogactw naturalnych, były wystarczającymi powodami do agresji ze strony sąsiadów. Na szczęście dzisiaj żyjemy w spokojniejszych czasach, dzięki czemu możemy względnie spokojnie korzystać z naszych zasobów, co pozwala nam na bycie prawdziwą srebrną potęgą.