Codziennie o 22:00
Więcej
Bohaterowie

Steven Rambam

Śledczy w sprawach odszkodowań za śmierć, ekspert od nazistowskich zbrodni wojennych Brooklyn, Nowy Jork 

 

Rambam jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów badających okoliczności zgonu właścicieli polis na życie. Wraz ze swymi ludźmi badał i rozwiązał ponad 10 tys. prestiżowych spraw.

 

Dysponuje olbrzymią wiedzą z tak różnych dziedzin jak zabójstwa, zaginięcia czy wyrafinowane oszustwa finansowe i ubezpieczeniowe. Szerokiej publiczności znany jest chyba przede wszystkim z wytropienia 170 nazistowskich kolaborantów i zbrodniarzy wojennych ukrywających się w USA, Kanadzie, Europie i Australii, czym zajmuje się pro bono. Koordynował również działania mające na celu ustalenie źródeł finansowania grup terrorystycznych w USA, a także prowadził dochodzenia, których skutkiem stało się zaostrzenie ochrony na lotniskach w ośmiu amerykański miastach.

 

O „Polowaniu na Hitlera” mówi tak:

 

„Nie zamierzam się ograniczać. Zajmuję się tym od 30 lat (...) Uczę tego w Quantico. To wyjątkowy przypadek śmierci w podejrzanych okolicznościach. Śledztwo musi objąć więcej niż jeden obcy kraj. Człowiek, którego szukamy, miał w zasadzie nieograniczone środki, a także grupę fanatycznych zwolenników gotowych mu pomóc oraz ogromne wsparcie ze strony władz różnych państw. Od 1947 roku Hitlerem nie zajmował się żaden zespół śledczy z prawdziwego zdarzenia.

 

Potraktowanie tej sprawy analogicznie jak dochodzenia w przypadku śmierci w niejasnych okolicznościach pozwala skoncentrować się na ściganiu tego człowieka. W każdym śledztwie tego rodzaju istnieją pewne kluczowe aspekty. Pieniądze. Transport. Lokalne wsparcie. Żeby skutecznie zniknąć, zawsze trzeba rozwiązać bardzo określone problemy. To nowe podejście, którego nikt dotąd nie próbował, co niepomiernie mnie zdumiewa. Zajmuję się wieloma sprawami z przeszłości, często bardzo odległej. Czasem im więcej czasu upłynie, tym lepiej. Dobry śledczy sprawdza wszystko”.