Codziennie o 22:00
Więcej
Bohaterowie

GERRARD WILLIAMS

Tropiciel nazistów, historyk, specjalista od tematyki Hitlera

 

Gerrard Williams jest cenionym międzynarodowym dziennikarzem i historykiem z ponadtrzydziestoletnim dorobkiem. Pracował m.in. dla agencji Reutera, BBC i Sky News. Relacjonował z pierwszej linii takie historyczne wydarzenia jak upadek Związku Radzieckiego, ludobójstwo w Rwandzie w 2004 roku, tsunami w Tajlandii czy amerykańska okupacja Iraku.

 

Dziesięć lat temu, pracując w Argentynie, natknął się w lokalnym archiwum na materiały, które kazały mu inaczej spojrzeć na oficjalną wersję historii. Dokumenty te świadczyły o tym, iż nazistowscy zbrodniarze wojenni, nie wyłączając Adolfa Hitlera, tajnymi trasami zbiegli z pokonanych Niemiec do bezpiecznego schronienia w Argentynie i innych krajach Ameryki Południowej.

 

Na podstawie badań w archiwach, zeznań naocznych świadków i lokalnej historii powstała książka Williamsa pt. „Szary Wilk: Ucieczka Adolfa Hitlera”. Mimo staranności, z jaką ją napisał, analizując fakty i dowody, społeczność międzynarodowa w dużej mierze zignorowała te ustalenia. Dopiero dziś, po odtajnieniu dokumentów FBI i OSS, praca Williamsa w końcu znalazła uznanie, na jakie zasługuje. Dziennikarz odbył kilkanaście wypraw do Argentyny i odwiedził takie miejsca jak hotel Eden, Bariloche czy rezydencja Inalco całe lata przed ujawnieniem informacji o nich przez FBI. Williams wierzy, że tam, gdzie jemu samemu brakowało środków finansowyh i technicznych, zespół będzie mogł podrążyć znacznie głębiej. Pomimo odtajnienia materiałów wywiadowczych zdaje sobie sprawę, jak wrażliwym i trudnym tematem się zajmuje, ale jest pewien swego i bardzo chciałby podyskutować o faktach.

 

Steven Rambam uważa, że Williams stanowi ogromne wzmocnienie dla zespołu. Dziennikarz poświęcił kilkanaście lat na sprawdzanie faktów związanych z tą sprawą, ma dostęp do mnóstwa odtajnionych informacji i nigdy nie upublicznionych doniesień BBC z tamtych czasów, wie też wszystko na temat ugrupowań nazistowskich, ich motywów i możliwości. Jego reporterska rzetelność zapewnia wymagane przez Rambama solidne oparcie dla śledztwa, jakiego jeszcze świat nie widział.