Codziennie o 22:00
Więcej
< Artykuły

Samobójstwo Hitlera

Przyjmuje się, że 30 kwietnia 1945 roku Adolf Hitler w bunkrze pod swoją siedzibą w Berlinie popełnia samobójstwo, połykając kapsułkę z cyjankiem i strzelając sobie w głowę. Wkrótce potem Niemcy bezwarunkowo kapitulują przed aliantami i tak kończą się marzenia Hitlera o tysiącletniej Rzeszy.
 
Co najmniej od 1943 roku było coraz bardziej jasne, że Niemcy padną pod naporem wojsk alianckich. W lutym tego roku hitlerowska 6. armia, która zapuściła się daleko w głąb Związku Radzieckiego, została unicestwiona w bitwie pod Stalingradem, co przekreśliło niemieckie nadzieje na bezustanną ofensywę na obu frontach. W czerwcu 1944 roku zachodni alianci wylądowali w Normandii i zaczęli systematycznie spychać wojska III Rzeszy w kierunku Berlina. Już w lipcu kilku wysokich rangą niemieckich dowódców uznało, że klęska jest nieunikniona i zawiązało spisek, by odsunąć Hitlera od władzy i wynegocjować pokój na korzystnych warunkach. Próba zamachu na Führera nie powiodła się, a w ramach represji stracono ponad 4000 osób.
 
W styczniu 1945 roku, spodziewając się rychłego oblężenia Berlina przez Sowietów, Hitler zamknął się w swym bunkrze, gdzie spędził ostatnie dni życia. Bunkier znajdował się 15 metrów pod gmachem Kancelarii, składał się z 18 pomieszczeń i był w pełni samowystarczalny, z własnym ujęciem wody i źródłem elektryczności. Hitler, choć coraz wyraźniej popadał w obłęd, nadal wydawał rozkazy i konferował z najbliższymi współpracownikami, takimi jak Hermann Goering, Heinrich Himmler czy Joseph Goebbels. Poślubił też swoją wieloletnią kochankę Evę Braun, a dwa dni później popełnił samobójstwo.
 
W swym testamencie mianował admirała Karla Dönitza głową państwa, a Goebbelsa kanclerzem. Następnie z Evą Braun udał się do swojej prywatnej kwatery, gdzie oboje otruli swoje psy, zażyli truciznę, a Hitler strzelił sobie również w głowę z pistoletu.
 
Ciała Hitlera i Braun pośpiesznie spalono w ogrodzie Kancelarii, ponieważ sowieckie wojska zbliżały się już do budynku. Kiedy Sowieci opanowali Kancelarię, zabrali szczątki Hitlera, które później wielokrotnie przewozili, by uniemożliwić jego zwolennikom postawienie mu pomnika w miejsce ostatecznego spoczynku. Zaledwie osiem dni później, 8 maja 1945 roku, wojska niemieckie ogłosiły bezwarunkową kapitulację, w wyniku czego Niemcy zostały podzielone na cztery strefy okupacyjne.