< Artykuły

Michael Bay - producent wykonawczy

Michael Bay zaczynał karierę od produkcji reklam i teledysków, ale szybko wyrósł na jednego z najodważniejszych i najsolidniejszych reżyserów w Hollywood. Jego znakiem rozpoznawczym stał się agresywny styl zdjęć i bardzo dynamiczne sekwencje. Filmy, które wyreżyserował i wyprodukował w swoich dwóch firmach producenckich, zarobiły na całym świecie 5,5 mld dolarów brutto.

W swojej filmografii ma takie filmy jak „Bad Boys” i „Bad Boys 2”, oba z udziałem Willa Smitha i Martina Lawrence'a, „Twierdza” z Nicolasem Cage’em i Seanem Connerym, „Armagedon” z Benem Affleckiem i Bruce’em Willisem, „Pearl Harbor” z Affleckiem, Joshem Hartnettem i Kate Beckinsale, „Wyspę” z Ewanem McGregorem i Scarlett Johansson, a także trzy przeboje kasowe „Transformers” z Shią LaBeoufem, Joshem Duhamelem, Tyrese’em Gibsonem i Johnem Turturro. W sumie zarobiły one ponad 2,4 mld dolarów. Najnowsze dzieło z tego cyklu, „Transformers 3”, to piąty z najbardziej kasowych filmów wszech czasów.

Bay jest również producentem trzech programów telewizyjnych, a prócz tego realizuje właśnie cztery filmy fabularne. Jest założycielem i głównym partnerem Platinum Dunes, firmy producenckiej, która powstała, by utalentowanym reżyserom reklam i teledysków dać szansę przebicia się do świata filmów fabularnych.

Bay, absolwent Wesleyan University i Art Center College of Design, zdobył dosłownie wszystkie ważniejsze nagrody w branży reklamowej, m.in. Złotego Lwa w Cannes, Grand Prix Clio oraz nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Reżyserów Filmowych dla najlepszego reżysera reklam. Jego kampania „Kupiłeś mleko?” trafiła do stałej kolekcji nowojorskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Bay pochodzi z Los Angeles, a aktualnie mieszka w Miami na Florydzie.