We wtorki, od 14 stycznia o 21:00 na HISTORY
Więcej
< Artykuły

Nieśmiertelny kapitan William Shatner

Wystąpił w blisko 250 filmach i serialach oraz bardzo wielu spektaklach teatralnych. Pracoholik. Muzyk. Pisarz. Ikoną kina stał się dzięki „Star Trekowi”. Po tej roli William Shatner często grywał już siebie.

Krytycy i fani nie mają wątpliwości, że nie byłoby „Star Treka”, jaki znamy bez najsłynniejszego odtwórcy Jamesa T. Kirka, kapitana statku kosmicznego Enterprise. William Shatner zadebiutował w tej roli w serialu „Start Trek: seria oryginalna”. W latach 1966-1969 nakręcono 79 odcinków, które stworzyły podwaliny pod popkulturowy fenomen, jakim do dziś jest „Star Trek”. Przez ponad pół wieku powstało 13 filmów, 7 seriali tv (ponad 700 odcinków), setki książek, komiksów i gier.

tlhIngan

„Kosmos: ostatnia granica. Oto wędrówki statku Enterprise. Prowadzi on misję, aby odkrywać nowe obce światy, aby szukać życia i nowych cywilizacji, aby śmiało podążać tam gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek” – tak zaczyna się serial wyprodukowany przez amerykańską telewizję NBC. Co ciekawe, w latach 60. cieszył się umiarkowaną popularnością Status kultowego zyskał dopiero później, gdy zaczął być wyświetlany w innych krajach. Do dziś uniwersum „Star Trek”, które pod względem dochodów ustępuje jedynie „Gwiezdnym Wojnom”, pobiło kilka rekordów Guinnessa. Od najdłużej istniejącej franczyzy gier po największą liczbę fanów przebranych za serialowych bohaterów. Fenomenem jest stworzony na potrzeby serialu Klingoński. To najpopularniejszy fikcyjny język na świecie. Ma własną gramatykę, składnie i słownictwo, a w internecie są translatory do tłumaczenia na Klingoński (tlhIngan).

Od bezdomnego do pracoholika

Aktorzy biorący udział w „Start Trek: seria oryginalna” wspominają, że Williama Shatnera na planie było wszędzie pełno, a jego obecność zarówno w kręconych kadrach, jak i poza nimi była wręcz przytłaczająca. Te pracowite trzy lata zdecydowały o całokształcie dalszej kariery aktora z Kanady. Ojciec miał wobec niego zupełnie inne plany – prowadzenie rodzinnej firmy szyjącej tanie ubrania. William Shatner wybrał jednak teatr, a później pojechał podbijać Amerykę. Początki nie były łatwe. Jako debiutujący aktor na Broadwayu Shatner był tak biedny, że musiał spać w publicznych noclegowniach. Na sukces w Holywood ciężko pracował – przez wiele lat po 12-14 godzin dziennie. Wpłynęło to na jego życie osobiste. Był trzykrotnie rozwiedziony. Z powodu pracy nie pojechał na pogrzeb ojca i najlepszego przyjaciela Leonarda Nimoya, który grał Spocka, drugiego głównego bohatera „Start Trek: seria oryginalna”.

Człowiek orkiestra

William Shatner produkował i reżyserował firmy oraz seriale, prowadził programy telewizyjne. Rola w „Star Treku” sprawiła, że częściej zaczął pojawiać się jako on sam w różnych produkcjach, m.in. w serialach komediowych jako emerytowany, znany wszystkim aktor. Wystąpił na niezliczonej liczbie konwentów oraz imprez poświęconych „Star Trekowi”. Był autorem lub współautorem kilku książek dziejących się w tym uniwersum, a także w świecie „TekWar”, który jako reżyser przeniósł później na ekrany telewizyjne. W przerwach między aktorstwem i pisaniem Shatner znalazł czas na nagrywanie płyt muzycznych. Pierwsza – „The Transformed Man” – pochodzi z 1968 roku. Ostatni, 10. album został wydany w 2018 roku. Ostatnio Shatner występował w reality show „Better Late Than Never”, w którym emerytowane gwiazdy podróżują po świecie. Choć aktor ma już 89 lat, nie myśli o zakończeniu działalności zawodowej. Wciąż angażuje się w ochronę środowiska, bierze też udział w akcjach Greenpeace oraz Czerwonego Krzyża. Kolejnym programem, jaki prowadzi

są „Niewyjaśnione tajemnice świata z Williamem Shatnerem”. Czy z ich rozwiązywaniem poradzi sobie równie skutecznie co Kapitan Kirk z niebezpieczeństwami w kosmosie? Można się o tym przekonać w styczniu na History Channel.

STS