< Artykuły

10 filmowych samochodów wszechczasów

10) Thunderbird kabrio 1966. Zielony thunderbird z „Thelmy i Louise”, kojarzony przede wszystkim ze sceną jego zniszczenia, posłużył bohaterkom do ucieczki przed policją. Twórcy gry wideo „Grand Theft Auto V” z 2013 r. odtworzyli słynną finałową scenę w Wielkim Kanionie.

9) Herbie Herbie, samoprowadzący się Volkswagen garbus z 1963 r., na dużym ekranie zadebiutował w filmie „Kochany chrabąszcz” z 1968 r. Ekipa filmowa od razu zakochała się w tym modelu, choć do wyboru mieli m.in. toyoty i volvo. By uniknąć odblasków, białe wnętrze samochodu pomalowano na szaro.

8) Mustang 390 GT Mustang 390 GT to auto detektywa Franka Bullitta. Fani tego filmu z 1968 r. cenią między innymi niesamowitą (trwającą 10 minut i 53 sekundy) sekwencję pościgu, w której Steve McQueen postanowił pokazać swoje kaskaderskie umiejętności.

7) Chitty Chitty Bang Bang Chitty Chitty Bang Bang – samochód pojawiający się w filmie o tym samym tytule z 1968 r. – nazwę zawdzięcza serii samochodów wyścigowych z lat 20. XX wieku z wbudowanymi silnikami lotniczymi. O modelu wyprodukowanym specjalnie na potrzeby filmu aktor Dick Van Dyke mówił, że ma promień skrętu niczym liniowiec.

6) V8 Pursuit Special Interceptor " (Samochód na zdjęciu to nie ten sam, który pojawia się w filmie, tym razem więc musicie użyć wyobraźni. Jeśli wam jej brakuje, tu można znaleźć oryginał) Samochodowy bohater filmu „Mad Max” z 1973 r. – Pursuit Special – to właściwie Ford Falcon Coupe wzbogacony o 8 rur wydechowych, charakterystyczny nos i sprężarkę doładowującą. Po zakończeniu zdjęć do filmu auto pojawiało się w licznych centrach handlowych. A po nieudanych próbach sprzedaży wykorzystano je w drugiej części filmu. "

5) Batmobil Wygląd legendarnego pojazdu Mrocznego Rycerza zmieniał się na przestrzeni lat. Oryginalny model z 1989 r., inspirowany konstrukcją samolotu odrzutowego, został wyposażony we w pełni funkcjonalne gadżety i dach dostosowany do spiczastych uszu kaptura Batmana. Samochód pojawiający się we współczesnej trylogii przypomina bardziej czołg.

4) ECTO-1 Ten podrasowany cadillac z 1959 r. to samochód, który można podziwiać w „Pogromcach duchów”. Oryginalny czarny kolor zmieniono w trosce o jakość scen rozgrywających się w nocy. W drugiej części filmu samochód był już w kiepskim stanie, w końcu zupełnie się zepsuł na Moście Brooklińskim i twórcy filmu musieli zapłacić grzywnę za zakłócanie ruchu drogowego.

3) Mini Cooper S Trzy Mini Coopery S pojawiające się pod koniec filmu „Włoska robota” z 1969 r. odgrywają kluczową rolę w gangsterskim skoku, bo to właśnie dzięki nim bohaterom udaje się uciec włoskiej policji przez wielką rurę kanalizacyjną. Auta zawsze ukazywane są w kolejności czerwony, biały i niebieski, co ma nawiązywać do kolorów brytyjskiej flagi.

2) Delorean DMC-12 W „Powrocie do przyszłości” z 1985 r. Doc Brown używa tego samochodu, by – rozpędziwszy się do 142 km/godz. – odbyć podróż w czasie. Twórcy filmu wybrali ten model z uwagi na jego kosmiczny wygląd. Do dziś przetrwały tylko 3 z oryginalnie wyprodukowanych deloreanów. Dwa należą do amerykańskiej wytwórni filmowej Universal Studios, a jeden znajduje się w prywatnej kolekcji.

1) Aston Martin DB5 Legendarny samochód Jamesa Bonda. Gdy po raz pierwszy pojawił się na dużym ekranie w filmie „Goldfinger” z 1964 r., był wyposażony w wiele innowacyjnych rozwiązań, takich jak wystrzeliwany fotel czy kolce w kołach. Obrotowe tablice rejestracyjne wymyślił reżyser Guy Hamilton, który regularnie otrzymywał mandaty za nieprawidłowe parkowanie. Autor: Oliver Dyson.