Środy 22:00
< Artykuły

Jak nie zginąć w górach

W górach można zginąć z tylu przyczyn, że aż dziw bierze, dlaczego w ogóle się w nie zapuszczamy. Chyba najoczywistsze jest spadnięcie, co grawitacja stara się ułatwić człowiekowi na dziesiątki sposobów. Zakładając rzecz jasna, że uda mu się najpierw wystarczająco wysoko wdrapać.

Golgota, Czterej Jeźdźcy, Apokalipsa – nie, to nie tytuły albumów zespołu Slayer, ale nazwy niebezpiecznych szczytów w górach Revelation, które ciągną się w najbardziej na zachód wysuniętej części Alaski. To nieduże, poszarpane pasmo odcina od cywilizacji już samą odległość, a do tego ich niedostępność i straszliwe warunki pogodowe. Występuje tu większość zagrożeń spotykanych zarówno w stosunkowo niskich Appalachach, jak i wyższych partiach Gór Skalistych.

Większość, ale nie wszystkie.

Izolacja

Lepiej spakować mnóstwo jedzenia, wody i ciepłych ubrań. W Appalachach nie ma supermarketów ani budek z kebabem. Najwyższy szczyt, Mount Mitchell, jest cztery razy niższy od Everestu, ale to i tak oznacza ponad 2000 metrów nad poziomem morza. Trzeba się też psychicznie przygotować na brak jakiegokolwiek kontaktu z ludźmi, bo z samotności nietrudno zwariować.

Temperatura

Będzie bardzo zimno, co oznacza zagrożenie hipertermią – która ma taki niesamowity skutek uboczny, że chory rozbiera się, bo ma wrażenie, iż jest mu gorąco. Zimne wiatry mogą nie tylko zdmuchnąć człowieka ze skał, ale też sprzyjają odmrożeniom, które sprawiają, że naczynia krwionośne w kończynach zamarzają i tkanki obumierają. Pogoda w górach potrafi się bardzo szybko zmienić. W ciągu kilku minut bezchmurne niebo może przesłonić śnieżyca, trzeba więc stale mieć się na baczności. W górach istnieje również większe prawdopodobieństwo trafienia przez piorun w czasie burzy.

Choroba wysokościowa

Może wystąpić już na wysokości ok. 2500 metrów. W Górach Skalistych najniższe z setek szczytów przekraczają 1600 metrów, niebezpieczeństwo jest tam więc bardzo realne. Objawy hipobaropatii, jak brzmi fachowa nazwa tej choroby, są zatrważająco zwyczajne; ból i zawroty głowy, nudności, zmęczenie. Silniej odczuwa się je w nocy, co jest o tyle wygodne, że innym skutkiem ubocznym jest bezsenność. Zlekceważenie choroby wysokościowej grozi obrzękiem mózgu lub płuc, co prowadzi do śmierci.

Drapieżcy

W górach USA dość rzadko odnotowuje się przypadki zaatakowania człowieka przez pumę; częściej zdarza się to niedźwiedziom, ale dla wszystkich drapieżników człowiek wspinający się w górach stanowi łatwy kąsek. Niedźwiedzie występują w trzech odmianach: brązowe, czarne i grizzly, wszystkie są śmiertelnie niebezpieczne. Najwięksi pechowcy mogą też paść ofiarą kanibali, którzy – co niewykluczone – przetrwali w Górach Skalistych do dziś. W 1874 r. niejaki Alfred Packer spożył w górach Kolorado większość z towarzyszących mu pięciu osób, a mieszkający samotnie na odludziach Montany „wątrobojad” Johnson w połowie XIX wieku zabił i zjadł być może nawet 300 Indian.

Spadnięcie

Tutaj także możliwości jest wiele. Spaść może coś na człowieka – śnieżna lawina, skała, ktoś inny – albo sam człowiek: do przepaści, szczeliny, jeziora, w zaspę... Każda taka przygoda może się okazać zabójcza. Na pewno natomiast nie grozi nam a górach padnięcie ze zmęczenia do ciepłego łóżka.