Niedziele o 20:00 od 10 listopada na HISTORY2
Więcej
< Artykuły

Klątwa Wyspy Dębów – prawda i fikcja

W 1885 roku ukazały się „Kopalnie króla Salomona” sir H. Ridera Haggarda, które momentalnie stały się bestsellerem. Książka pobudzała wiktoriańskie fantazje o poszukiwaniu ukrytych skarbów starożytnego imperium asyryjskiego, a zwłaszcza grobowców w Dolinie Królów, które w tamtym czasie dopiero zaczynały ujawniać swoje sekrety. Powieść, lepiej czy gorzej, ekranizowano co najmniej sześciokrotnie; w najokropniejszej wersji z 1985 roku wystąpili Richard Chamberlain i Sharon Stone. I lepiej o tym filmie nic więcej nie mówić.

Haggard dość rzetelnie opisał zarówno zabytki starożytnego Egiptu, jak i Afrykę, po której podróżował jako młody człowiek. Również wątek skarbów starotestamentowego króla Salomona nie jest czystą fikcją. Zdaniem uczonych władca ten istniał naprawdę i panował mniej więcej w X w. p.n.e. (według Biblii później), aczkolwiek wydaje się, że jego ogromne bogactwa ograniczają się do starożytnych ksiąg. I do tego, co wymyślono w Hollywood.

W „Poszukiwaczach zaginionej arki” naziści wierzą, że biblijna arka, czyli skrzynia, w której spoczywały tablice z Dziesięciorgiem Przykazań, ma nadprzyrodzoną moc. Według Biblii arka znajdowała się w świątyni wznuesionej w Jerozolimie przez Salomona, kiedy jednak 500 lat po jego śmierci budowlę zburzyli Babilończycy, arka gdzieś zniknęła.

Obecnie jest jakoby przechowywana w kaplicy w etiopskim Aksum. Nie ulega natomiast wątpliwości, że prawdziwe skarby przyniósł producentom sam film „Poszukiwacze zaginionej arki” i znak towarowy, jakim stał się Indiana Jones.

Naziści naprawdę interesowali się okultyzmem i próbowali w ten sposób posiąść nadprzyrodzone moce, wątek ten odgrywa też kluczową rolę w disneyowskim „Skarbie narodów”. Według legendy to templariusze – dziś częściej utożsamiani z masonami (czy wręcz iluminatami) – posiedli skarby króla Salomona. W filmie szuka ich kryptolog amator Nicholas Cage, któremu po piętach depcze FBI.

W rzeczywistości templariusze byli nie tylko walecznymi żołnierzami. W średniowieczu stworzyli podwaliny bankowości, co zapewniło im ogromne bogactwa. Ich potęga zagrażała ówczesnemu ładowi politycznemu, dlatego król Francji Filip i papież Klemens V uznali ich za heretyków i skazali na śmierć. Znaczną część ich majątku zagarnął Kościół katolicki, rozpuszczając pogłoski, jakoby templariusze między innymi czcili fałszywych bożków.

Templariusze jakoby posiadali również potężne relikwie, takie jak Arka Przymierza, drewno z krzyża Chrystusa czy Święty Graal – kielich, z którego pił on podczas Ostatniej Wieczerzy. Przezabawny film Monty Pythona o poszukiwaniach tej najświętszej ze wszystkich relikwii jest zapewne równie bliski prawdy jak niezliczone inne fantazje o templariuszach, arce i kopalniach króla Salomona. Ale nie wszystkie opowieści o ukrytych skarbach są czczym wymysłem.

Najsławniejszy z nich, pojawiający się w klasycznej „Wyspie Skarbów”, jest znacznie bliższy rzeczywistości, niż można by sądzić. Przede wszystkim ze skarbem tym wiążą się postacie historyczne – piraci tacy jak Czarnobrody, Israel Hands, Edward England, a zwłaszcza kapitan William Kidd, który pod koniec XVII wieku naprawdę zakopał niewielką część łupów na wyspie – konkretnie na Gardiner’s Island w stanie Nowy Jork. Odnaleziono je jednak wkrótce potem i odesłano do Anglii jako dowód przeciwko Kiddowi, którego skazano na śmierć.

Choć może się wydawać, że większość ukrytych skarbów to wytwory fantazji, warto pamiętać, iż wszystko, co znajduje się w muzeach świata, ktoś kiedyś gdzieś znalazł. Można by wręcz powiedzieć, że prawdziwym skarbem jest tylko to, co pozostaje w stanie nieodkrytym.