W niedziele, od 13 października o 12:00
Więcej
< Artykuły

Jak się targować – wskazówki dla nowicjusza

Targować się: ustalać cenę przedmiotu w wyniku negocjacji.

Jeśli „Gwiazdy lombardu” i „Kajuńskie gwiazdy lombardu” nauczyły nas czegokolwiek, to tego, że w biznesie polegającym na kupowaniu i sprzedawaniu najważniejsza jest umiejętność targowania się – po obu stronach lady. Nie inaczej wygląda to w „Brytyjskich gwiazdach lombardu”. Jak się przekonamy, Duży Mark, Mały Mark i Marco są mistrzami w dziedzinie uzyskiwania najlepszej ceny. Oto na czym ich zdaniem polega sekret skutecznego targowania się.

1. Przygotuj się - Zanim coś przyniesiesz do lombardu, musisz się choćby z grubsza zorientować, ile dana rzecz może być warta. Dzięki temu będziesz miał realistyczne oczekiwania i nie przystaniesz na absurdalnie niską cenę. Zrobisz też dużo lepsze wrażenie, jeśli będziesz w stanie opowiedzieć co nieco o historii sprzedawanego przedmiotu i tego, jak trafił w twoje ręce. Przy wszelkich „oryginałach”, „pierwszych wydaniach” itp. cenę bardzo podnoszą dokumenty potwierdzające autentyczność!

2. Zagraj swoją rolę – Zanim się zaczniesz targować, musisz nawiązać bliższą relację z drugą stroną. Warto trochę pożartować, rzucić jakieś pochlebstwo... Aktorstwo to podstawa! Przećwicz udawane wahanie, zaskoczenie, a zwłaszcza rzucanie rozbawionej uwagi w rodzaju „Pan/pani raczy żartować”. To nie musi być rola na miarę Oscara, wystarczy, że zwiększy twoje szanse na uzyskanie dobrej oferty i dobicie targu w przyjaznej atmosferze.

3. Zaproponuj sprzedaż wiązaną - Jeśli masz jeszcze inne rzeczy jakoś powiązane z tym, co chcesz sprzedać, spróbuj je opchnąć razem, zwłaszcza jeśli mają niedużą wartość i nie jesteś do nich przywiązany. Kupujący dostaje wówczas cały pakiet czy zestaw i jest skłonny zaoferować wyższą cenę. Jeśli jest coś, czemu nasze gwiazdy lombardu nie potrafią się oprzeć, to są to kolekcje.

4. Bądź miły i uprzejmy - Bardzo ważne są spokój i opanowanie. Nigdy nie rób sceny – ale oczywiście zachowuj się asertywnie, kiedy należy, tyle że starannie dobierając słowa (na pewno niewłaściwe będą przekleństwa!). Ci faceci naprawdę wiedzą, co mówią, bo żyją z kupowania i sprzedawania.

5. Przećwicz uścisk ręki – Dobicie targu zwyczajowo kończy się silnym, krzepkim uściśnięciem ręki. Dłoń nie może być wiotka ani spocona!