< Artykuły

„DZIECI WOJNY” HISTORY UPAMIĘTNIA 80. ROCZNICĘ WYBUCHU DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ WYJĄTKOWYM PROJEKTEM

Aby upamiętnić 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej telewizja HISTORY wyprodukowała serię wyjątkowych wywiadów pt. „Dzieci wojny” z Polakami, których dzieciństwo przypadło na czasy wojny.

Bohaterami cyklu są Ewa Frysztak-Szemioth ps. „Atma”, Wanda Traczyk-Stawska ps. „Pączek”, i Stanisław Rubaj. Serię „Dzieci wojny” przygotował i zaplanował dział marketingu i kreacji A+E Networks pod nadzorem Agnieszki Kubiak. Za montaż i reżyserię odpowiada Matt Subieta, a producentem wykonawczym jest Wit Dziki z firmy Dziki Film. Materiały będą emitowane na antenie HISTORY od 1 września.

„Najbiedniejsze są zawsze dzieci w czasie wojny, bo są najsłabsze, najbardziej bezbronne. Wojna jest najgorszym wydarzeniem w życiu każdego narodu, żaden naród na tym nie wygrywa”, stwierdza w wywiadzie jedna z bohaterek cyklu, Wanda Traczyk-Stawska. W serii rozmów bohaterowie opowiadają o swoich wspomnieniach z września 1939 roku, kiedy powinni byli rozpocząć rok szkolny, a wybuch wojny zmusił ich do opuszczenia domu. Przed kamerami opowiedzieli o tym, jak inwazja hitlerowskich Niemiec i stalinowskiej Rosji wyglądała z ich dziecięcej perspektywy. To seria bolesnych wspomnień, historia walki, a także opowieść o tym, jak bycie „dzieckiem wojny” wpłynęło na ich późniejsze życie.

 

„Chcieliśmy opowiedzieć o rzeczywistości wojny w sposób wyjątkowy, ukazać ją oczami dzieci, którymi wówczas byli nasi bohaterowie. Zależy nam na pokazywaniu historii poprzez doświadczenia prawdziwych ludzi, którzy byli jej świadkami. Każdy z naszych bohaterów ma inną historię, a wojna zastała ich w różnych częściach kraju. Jedni zmuszeni byli uciekać przed niemieckim okupantem, inni zostali wywiezieni na wschód. Ich autentyczna relacja i wspomnienia to nie tylko bezcenne źródło informacji o historii. Wywiady z nimi to przede wszystkim cenna lekcja na temat rzeczywistości wojny z perspektywy najsłabszych”, komentuje Agnieszka Kubiak, dyrektor ds. lokalnych produkcji i kreacji w A+E Networks, nadawcy HISTORY.

 

Telewizja HISTORY upamiętniając 80. rocznicę ataku nazistowskich Niemiec oraz ZSRR na Polskę we wrześniu przygotowała także 40 godzin wyjątkowych dokumentów wojennych w cyklu „Tajemnice II wojny światowej”. Pasmo o II wojnie światowej zostanie również pokazane w 30 krajach Europy, w tym m.in. w Rosji, krajach skandynawskich, Rumunii i na Bałkanach.

 

"DZIECI WOJNY" - Wanda Traczyk-Stawska ps. „Pączek”
"DZIECI WOJNY" - Ewa Frysztak-Szemioth
"DZIECI WOJNY" - Stanisław Rubaj