Auschwitz: Podróż do piekła
Auschwitz: Journey Into Hell
W poniedziałek, 27 stycznia o 19:05 na HISTORY2

Auschwitz: Podróż do piekła to wyjątkowy przewodnik po tym budzącym grozę miejscu, Poznamy jego rozległą lokalizację, wysłuchamy wypowiedzi ekspertów zajmujących się historią obozu i relacji ocalałych więźniów. Niezwykłe zdjęcia umożliwią dokładne poznanie obozu i tego jak ewoluował z biegiem czasu  od ciężkiego obozu pracy do fabryki śmierci. Film ujawni też jak funkcjonował niemiecki system eksterminacyjny, który do dziś szokuje swoją bezwzględnością i napawa przerażeniem. To budząca trwogę historia i makabryczne miejsce, które musi istnieć jako przestroga dla przyszłych pokoleń.

 

Byłem na liście Schindlera
Schindler
W poniedziałek, 27 stycznia o 20:00 na HISTORY2

Niesamowita historia nazistowskiego spekulanta wojennego, który ostatecznie uratował 1300 Żydów przed śmiercią. Obejmuje wywiady z wieloma osobami, których życie zainspirowało twórców filmu „Lista Schindlera”.
Oskar Schindler był niemieckim przemysłowcem i członkiem partii nazistowskiej, któremu przypisuje się uratowanie życia 1200 Żydów podczas Holokaustu poprzez zatrudnienie ich w fabrykach wyrobów emaliowanych i amunicji w okupowanej Polsce i Czechach. Początkowo motywowanego zyskiem oportunista, w trakcie wojny wykazał się niezwykłą inicjatywą, wytrwałością, odwagą i poświęceniem, by ocalić życie jego pracowników.

 

Najwięksi tyrani w historii – Adolf Eichmann
History's Most Hated - Adolf Eichmann
W poniedziałek, 27 stycznia o 21:00 na HISTORY2

Biografie najbardziej ponurych i budzących grozę postaci z przeszłości, od krwawych lokalnych przywódców po dyktatorów, którzy rządzili żelazną pięścią. Program opowiada o ich zbrodniach, ale i o tym, co sprawiło, że stali się tyranami. Kolejne odcinki poświęcono takim ludziom jak Hitler i Stalin, Napoleon Bonaparte, Czyngis-chan, Eichmann, Pol Pot, Ceausescu, Piotr Wielki i Iwan Groźny.

 

Polscy bohaterowie wojenni ­– Dobrowolnie do Auschwitz
Heroes Of War - A Volunteer For Auschwitz
W poniedziałek, 27 stycznia o 22:00 na HISTORY2

W najmroczniejszych czasach w historii ludzkości zwykli ludzie dokonują niezwykłych rzeczy w obronie swojej rodziny, ojczyzny i stylu życia. Owi bohaterowie obojga płci często działają potajemnie i na obrzeżach historii, a ich niewiarygodne wyczyny zostają zapomniane, najwyższa więc pora, by je przypomnieć. Przenosimy się w czasie do Polski lat II wojny światowej, kiedy to Polacy z najróżniejszych środowisk, od sławnych żołnierzy po gospodynie domowe, zmuszeni byli przeistoczyć się w bojowników o wolność, szpiegów i łamaczy szyfrów, toczących z nazistami walkę na śmierć i życie. Lata przemilczeń, komunistycznej cenzury i propagandy sprawiły, że dopiero teraz szersza publiczność poznaje wiele takich niesamowitych historii nieprawdopodobnego heroizmu i poświęcenia. Ich bohaterowie wykazali się niezwykłą odwagą mimo grożącej im na każdym kroku śmierci. Witold Pilecki wykonał misję szpiegowską w Auschwitz, by odkryć straszliwą prawdę o tym hitlerowskim obozie koncentracyjnym. Genialni polscy kryptoanalitycy utorowali aliantom drogę do złamania kodu niemieckiej Enigmy. Krystyna Skarbek została jednym z najcenniejszych szpiegów brytyjskiego Wydziału Operacji Specjalnych. Podziemna organizacja „Żegota” wraz z tysiącami innych Polaków pomagała ratować i ukrywać Żydów z gett na terenie okupowanej Polski. Cichociemni, czyli polscy żołnierze sił specjalnych, prowadzili tajne operacje w kraju i wspomagali warszawskich powstańców w 1944 roku. W cyklu pięciu filmów dokumentalnych, wykorzystujących m.in. rozmowy z nielicznymi żyjącymi jeszcze świadkami oraz niedawno odtajnione archiwalia, autorzy przybliżają widzom postaci polskich bohaterów wojennych.