Bohaterowie

Spanky Spangler

Robert „Spanky” Spangler uchodzi za jednego z najwybitniejszych profesjonalnych kaskaderów ostatnich czterech dekad. Zaczął występować w wieku 12 lat i jako nastolatek regularnie brał udział w castingach do hollywoodzkich filmów, by móc z bliska przyglądać się pracy kaskaderów i uczyć się od nich. Idąc za radą uznanego kaskadera Ronniego Rondella, w wieku 18 lat Spangler wstąpił do armii, w nadziei że intensywne treningi pomogą mu nabyć umiejętności niezbędne w tym zawodzie. Podczas wojny w Wietnamie, jako „zielony beret”, czyli żołnierz sił specjalnych, zasłynął w 101. Dywizji Powietrznodesantowej. W szeregach elitarnych „Krzyczących Orłów” nauczył się między innymi wyskakiwania z helikopterów.
Po powrocie z Wietnamu do Stanów Spangler pracował jako kaskader w Hollywood, głównie w westernach. W tamtym okresie odbył też pamiętne spotkanie z wschodzącą gwiazdą Evelem Knievelem, który namówił go do wyjazdu z Hollywood i rozpoczęcia kariery na własną rękę. I tak Spangler zaczął podróżować z niebezpiecznymi pokazami na żywo. Były to czasy największej popularności skoków na motocyklu, a transmisje tego typu imprez przyciągały przed ekrany telewizorów coraz więcej widzów. Wraz z takimi legendami jak Knievel, Bob Gill, Gary Wells czy Eddie Kidd, regularnie wykonywał więc swoje popisowe numery na targach, torach wyścigowych i wielkich sportowych arenach.
Na przestrzeni czterdziestu lat kariery Spangler wziął udział w 22 tys. pokazów i ustanowił 24 światowe rekordy, w tym skok w aucie na odległość blisko 100 m oraz nurkowanie samochodem na głębokość przeszło 70 m. Przeskoczył nad Rio Grande ciężarówką o napędzie rakietowym, wykonał skok o długości blisko 37 m z balonu wypełnionego gorącym powietrzem na nadmuchany worek i skoczył z helikoptera na 18-kołową ciężarówkę rozpędzoną do prędkości przeszło 70 km/h. Te i inne osiągnięcia sprawiły, że bardzo dużo w życiu podróżował i stał się prawdziwą legendą. Nadal przemierza Stany Zjednoczone, by dawać pokazy na żywo wraz z synem Bryanem. Za najważniejszy aspekt tego zawodu uważa wolność – wolność w dążeniu do realizacji amerykańskiego marzenia.