Bohaterowie

Jack Verner

Wiedeń, Austria
Sierżant Armii Stanów Zjednoczonych
Wojna na Pacyfiku: wyspy Attu i Okinawa, atol Kwajalein i zatoka Leyte
Stopień wojskowy i jednostka: zaczynał jako szeregowy, tytuł sierżanta zdobył po udziale w bitwie o Kwajalein. Starszy sierżant, 7. Pułk Piechoty, 13. brygada inżynieryjna, kompania sztabowa.
Jack dobrze rozumie obecną sytuację polityczną. Jako żydowski uchodźca uciekł z Austrii po przejęciu władzy przez Hitlera. Jego prawdziwe nazwisko to Hans Werner, ale gdy przybywa do Ameryki, chce uchodzić za Jacka. „Hans brzmiało zbyt niemiecko, a tego zdecydowanie chciałem uniknąć”.
Jack zaciąga się do Armii Stanów Zjednoczonych kilka miesięcy przed nalotem na Pearl Harbour. Jest zdeterminowany, by walczyć przeciw faszystom, z powodu których musiał opuścić ojczyznę. Gdy wstępuje do wojska, jego wyraźnie europejskie poglądy na kwestie posłuszeństwa i dowództwa sprawiają, że postrzega wiele amerykańskich oddziałów jako „niezdyscyplinowane”. Jest też zaszokowany otwartymi głosami krytyki wobec dowódców wojskowych.
Gdy przychodzi mu walczyć na Pacyfiku przeciw Japończykom, uświadamia sobie, że jego „niezdyscyplinowani” towarzysze broni są jednocześnie całkowicie niezależni i zaczyna to szanować.