Bohaterowie

CESARZ KAROL - LOTHAIRE BLUTEAU

 
Potężny władca rozległych ziem dawnego Świętego Cesarstwa Rzymskiego, cesarz Karol Wielki, pozostawił swe imperium trzem wnukom. Ci podzielili je na trzy części, z których Karolowi przypadła zachodnia, z głównym ośrodkiem w prastarym rzymskim mieście Paryżu. Karol to człowiek skomplikowany i zatroskany, który teraz musi się zmierzyć z największym wyzwaniem swojego życia: na Sekwanie pojawiła się oto ogromna flota wikingów, przymierzających się do ataku na miasto. Tylko pokonując te rzesze pogan Karol może udowodnić, że jest godnym spadkobiercą wielkiego dziadka, i przezwyciężyć swe najgłębsze lęki.
Lothaire Bluteau zdobył powszechne uznanie rolą ambasadora Marillaca w wyróżnionym kilkoma nagrodami Emmy serialu „Dynastia Tudorów”, opowiadającym o burzliwym schyłku panowania Henryka VIII. Lothaire występuje też obok Ethana Hawke'a i Emmy Watson w tegorocznym horrorze Alejandro Amenábara „Regression”. Ostatnio grał m.in. kucharza w „Gravy”, czarnej komedii o kanibalizmie, a także pojawił się w nagrodzonym filmie fabularnym „Rouge Sang”. W telewizji można go było oglądać w serialach „Prawo i porządek: sekcja specjalna”, „24 godziny” i „Oz”.
W 1983 roku, po kilku udanych rolach teatralnych (Kanada, Anglia i USA), Bluteau przeniósł się do świata filmu. Od tamtej pory wystąpił w wielu filmach fabularnych, takich jak „Jezus z Montrealu”, „The Confessional” (z Kristin Scott Thomas), „Piętno” (obok Clive’a Owena) oraz „Strzelałam do Warhola” z Lily Taylor. Bluteau gra zarówno po francusku, jak i angielsku, często bardzo odmienne postaci: od męskiej prostytutki („Being at Home with Claude”), przez człowieka opóźnionego w rozwoju („Les Fous De Bassan”), po skorumpowanego dżokeja („Dead Heat”) i jezuickiego misjonarza („Czarna suknia”).