< Artykuły

Pięć najpopularniejszych samochodów

Zapytaliśmy naszych widzów o ich ulubione słynne samochody z filmów i seriali. Oto czołowa piątka...

5. Batmobil

Na miejscu piątym Batmobil. Do walki z przestępczością w Gotham niezbędny jest niepospolity pojazd, a Batmobil z pewnością spełnia to kryterium. Wyposażony w lasery, zasłony dymne i spadochron do wykonywania nagłych skrętów, ma wszystko, czego potrzeba, by pokonać wrogów i oczyścić miasto ze zbrodni i zła.

4. Aston Martin DB5

Na miejscu czwartym Aston Martin DB5. Pojawił się w trzecim filmie o Bondzie, „Goldfinger” (1964), z Seanem Connerym za kierownicą. W „Operacji Piorun” wzbogacił się o tylne działko wodne i napęd odrzutowy w bagażniku. W sumie DB5 wystapił w sześciu filmach o agencie 007; ostatnio w „Skyfall”, gdzie jeździł nim Daniel Craig. Po pół wieku obecności na ekranie stał się jednym z najbardziej kultowych samochodów wszech czasów.

3. KITT

Na miejscu trzecim KITT, gadający samochód z serialu „Nieustraszony”. Oryginalny model to Pontiac Trans-Am z 1982 r. wyposażony w wiele specjalnych dodatków, takich jak turbosprężarka, korektor anamorficzny czy mikroskanery. KITT to w gruncie rzeczy superkomputer z silnikiem i kołami. Później pojawił się jeszcze w dwóch wersjach: w 1991 i 2008 roku. Wzbogacono je o dużą liczbę nowinek technicznych przystających do XXI wieku, m.in. zdalne szukanie celu, flary antyrakietowe i zdolność transformacji.

2. Mini Cooper S

Mnóstwo głosów padło na „Włoską robotę”, dzięki czemu drugie miejsce zajął Mini Cooper S. W filmie z 1969 r. pojawiają się trzy auta tej marki: czerwone, białe i niebieskie – a więc w barwach brytyjskiej flagi. Można tam też obejrzeć jeden z najsłynniejszych pościgów samochodowych w historii kina – ucieczkę ulicami Turynu. Aż trudno uwierzyć, że na potrzeby filmu nie dokonano w Mini Cooperach S niemal żadnych przeróbek – fabryczne egzemplarze okazały się wystarczająco wytrzymałe.

Zwycięzca - General Lee

Najwięcej głosów zdobył... General Lee z serialu „Diukowie Hazzardu”. Jeżdżą nim główni bohaterowie, bracia Bo i Luke. Pojazd zasłynął oryginalnym dźwiękiem klaksonu, popisami kaskaderskimi i klasycznymi już pościgami. General Lee to Dodge Charger z 1969 r. Podczas realizacji serialu podobno wykorzystano około 320 egzemplarzy tego samochodu, ale do dziś zachowało się z nich tylko 17, w różnym stanie technicznym. Oznacza to, że w niemal każdym odcinku niszczono co najmniej jedno auto!