< Artykuły

Pięć rzeczy, których nie wiesz o Biblii

Diabeł został opisany tylko raz... ... i to jako wąż. W żadnej księdze Biblii nie pojawia się jako rogata postać o czerwonej skórze, znana ze współczesnych przedstawień. Większość atrybutów szatana to interpretacje rozmaitych artystów bądź elementy zaczerpnięte z klasycznej mitologii. Na przykład charakterystyczne widły wywodzą się od broni greckich bogów. Z kolei kozie różki i kopyta wzięły się z pogańskich wyobrażeń i bliskich zwiazków ze światem zwierząt.

Anioły nie są tak anielskie, jak sądzisz... ... częściej bowiem palą ludzi żywcem bądź ich oślepiają, niż grają na harfie. Są duchami, a nie bytami fizycznymi i mogą przybierać postać ludzką lub pozostawać całkowicie niewidzialne. Ukazują się ludziom jako mężczyźni w lśniącej metalowej zbroi albo czyste białe światło. Są nieśmiertelne, zawsze pojawiają się jako dorośli, by kogoś chronić bądź zgładzić grzeszników. W Biblii nigdy nie miały być sympatyczne. W najlepszym razie miały budzić lęk, a bywały też najbardziej przerażającymi istotami, jakie kiedykolwiek widzieli ludzie. Za sprawą kina grozy jedną kategorię aniołów znamy lepiej niż inne: demony, czyli anioły, które odwróciły się od Boga i poszły za Lucyferem – niegdyś, nawiasem mówiąc, również aniołem Pana. Warto o tym pamiętać, oglądając świąteczne kartki z uroczymi aniołkami.

Pewne wydanie Biblii zachęcało do grzeszenia... ... za sprawą niefortunnego błędu drukarskiego. Dekalog wypuszczony w świat w 1631 roku przez królewskich drukarzy w Londynie głosił: „Cudzołóż”. Po roku, kilku rozbitych małżeństwach i 300 funtach grzywny (co odpowiada dzisiejszym 43586 funtom) nakazano unieważnić i zniszczyć wszystkie dostępne egzemplarze tej tak zwanej „Fałszywej Biblii”. Jeden z nielicznych zachownaych do dziś można oglądać w nowojorskiej Bibliotece Publicznej, Inny pojawia się na różnych wystawach muzealnych w Wielkiej Brytanii."

Adam i Ewa nie zostali wypędzeni z Raju za zjedzenie jabłka z drzewa poznania... ... chodziło bowiem o to, by uniemożliwić im zjedzenie owocu z drzewa życia. W Księdze Rodzaju (3, 22-23) czytamy: „Pan Bóg rzekł: «Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki». Dlatego Pan Bóg wydalił go z ogrodu Eden, aby uprawiał tę ziemię, z której został wzięty”. Jak wiemy, Bóg zabronił Adamowi i Ewie spożywania owoców z zakazanego drzewa, ale ich wypędzenie z Edenu nie stanowiło kary za nieposłuszeństwo. Był to raczej środek zapobiegawczy, podjęty, by nie popełnili jeszcze większego błędu i nie stali się nieśmiertelni – ponieważ tą właściwością Bóg nie chciał obdarzać dopiero co stworzonych ludzi.

Biblia powstawała przez 1600 lat... ... i miała około czterdziestu autorów. Cały cykl siedmiu książek o Harrym Potterze liczy w sumie 199 rozdziałów, natomiast na 66 ksiąg Biblii składa się 1189 rozdziałów. To o 990 więcej niż napisała J. K. Rowling. Jeśli ktoś się zastanawia, jak udało się napisać aż tyle, niczego nie powtarzając, to warto zauważyć, że owszem, powtórki się zdarzyły. 19 rozdział 2 Księgi Królewskiej i 37 rozdział Księgi Izajasza są niemal identyczne."