< Artykuły

Pięć cudów w historii

Lourdes

Lourdes to jedno z najsłynniejszych miejsc na światowej mapie cudów – francuska grota, w której podobno można doznać uzdrowienia, pijąc wodę lub kąpiąc się w niej. I nie mówimy tu o bólu głowy czy mrowieniu w żołądku. W grocie odzyskują zdrowie nawet najciężej chorzy, cierpiący na choroby pozornie nieuleczalne i śmiertelne. Przypadków tego rodzaju odnotowano wiele.

10 maja 1948 r. przywieziono do Lourdes Jeanne Fretel – w śpiączce będącej wynikiem gruźlicy otrzewnej. Otrzymawszy Eucharystię, obudziła się ze śpiączki i oznajmiła, że jest zdrowa. To cudowne uzdrowienie zostało oficjalnie uznane w 1950 roku. Jednym z najnowszych przykładów cudownych uzdrowień w Lourdes jest Jean-Pierre Bieły, który przyjechał tu 9 października 1987 r., cierpiąc na stwardnienie rozsiane. Spędził trochę czasu w pobliżu wód w Lourdes i uznano go za wyleczonego."

Vesna Vulovic

Do serbskiej stewardesy Vesny Vulovic należy rekord świata w kategorii, której trudno nie uznać za cud.  W 1972 roku, po eksplozji na pokładzie samolotu, w którym pracowała, spadła bez spadochronu z wysokości 10 km. Przeżyła jako jedyna z 28 osób. Wyciągnięto ją ze szczątków samolotu z pękniętą czaszką, złamanymi nogami i trzema złamanymi kręgami, ale żywą."

Cud słońca

Ten cud miał bodaj najwięcej świadków ze wszystkich – od pięćdziesięciu do stu tysięcy. Tylu ludzi widziało podobno tzw. cud słońca, który wydarzył się 13 października 1917 r. na polach Cova da Iria w pobliżu portugalskiej Fatimy. Z ciemnych chmur spadł wówczas deszcz, po czym niebo się przejaśniło i pojawiło się na nim słońce w postaci wirującego dysku. Świeciło wielobarwnym światłem i poruszało się szybko w kierunku Ziemi jakby zygzakiem. Niektórzy świadkowie twierdzili, że w jednej chwili wyschły na nich mokre ubrania. Niektórzy łączyli to zjawisko z Matką Boską Fatimską, która trzykrotnie ukazała się trzem tamtejszym pastuszkom i podobno kazała im wypatrywać cudu tego konkretnego dnia w październiku. Kościół rzymskokatolicki oficjalnie uznał ten cud 13 października 1930 roku."

Matka Boża z Guadalupe

W 1531 roku Juan Diego oznajmił, że objawiła mu się Matka Boska, prosząc go najpierw o to, by w miejscu, w którym stoi, wybudował kościół, a później, by zebrał bukiet kwiatów. Kiedy rozpostarł swoje szaty, kwiaty się rozsypaly, odsłaniając słynny teraz obraz Matki Boskiej, który można dziś oglądać w Bazylice Matki Bożej z Guadalupe w Mexico City. Katolicy twierdzą, że obrazowi nie zaszkodził wyciek amoniaku, a nawet wybuch bomby, ale pewne jest tylko jedno – że obraz wciąż pozostaje równie kolorowy jak 500 lat temu, przetrwał więc w meksykańskich upałach niemal zupełnie niekonserwowany, co w przypadku współczesnych replik nie byłoby możliwe."

Ojciec Pio

Francesco Forgione zwany ojcem Pio był kapucynem i chyba najbardziej znanym w historii przypadkiem stygmatyka. Choć sam starał się to utrzymywać w tajemnicy, wieść o jego niezwykłych ranach na dłoniach i stopach rozeszła się po świecie już w latach 20. XX wieku. Prócz tych śladów ukrzyżowania Chrystusa ojciec Pio posiadał też ponoć zdolność uzdrawiania, przewidywania przyszłości, a nawet lewitacji. Jedną z największych zagadek związanych z ojcem Pio jest to, że kiedy w marcu 2008 roku ekshumowano jego ciało, wyglądało ono niemal identycznie jak w dniu jego śmierci – 40 lat wcześniej."