102 MINUTY, KTÓRE ZMIENIŁY AMERYKĘ i 15 LAT PO 11 WRZEŚNIA PONIEDZIAŁEK 21:00 na HISTORYNIEDZIELA 19:00 na H2.
< Artykuły

Wspomnienie 11 września

Muzeum i pomnik Narodowy Pomnik i Muzeum 11 Września, upamiętniający ofiary zamachów z 11 września 2001 r. oraz z 26 lutego 1993 r., „stara się uwidocznić to, czego nie ma”, jak mówi jego architekt Michael Arad. Na gotowy Narodowy Pomnik i Muzeum 11 Września będą się składały trzy kondygnacje schodzące pod ziemię. Na poziomie ulicy znajdą się, otoczone setkami dębów, dwie wielkie sadzawki – „pomniki pustki” – które wskazują zarys fundamentów bliźniaczych wieżowców.

Będzie to także największy w całym kraju sztuczny wodospad. Na obramowaniu sadzawek zostaną uwiecznione nazwiska ofiar zamachów z 11 września 2001 r. i 26 lutego 1993 r. W pomieszczeniach ekspozycyjnych muzeum poniżej poziomu parku będą prezentowane przedmioty ocalone z rumowiska, od elementów budynków po pamiątki osobiste.

Między ozdobnymi sadzawkami goście będą mogli zjechać do Sali Pamięci, ogromnej przestrzeni przewidzianej na rozmaite imprezy. Jeszcze niżej będzie można dotknąć litej skały, na której opiera się cały kompleks, i zobaczyć pozostałości dawnych fundamentów. Na tym poziomie znajdzie się również Centrum Pamięci, czyli mauzoleum z niezidentyfikowanymi szczątkami ofiar 11 września.