102 MINUTY, KTÓRE ZMIENIŁY AMERYKĘ i 15 LAT PO 11 WRZEŚNIA PONIEDZIAŁEK 21:00 na HISTORYNIEDZIELA 19:00 na H2.
< Artykuły

World Trade Center - spojrzenie w przyszłość

Wieżowiec 1

Zwany również Wieżą Wolności, będzie najwyższą budowlą na placu, a zarazem w całym kraju, a jego wysokość w stopach (1776) ma być symbolicznym nawiązaniem do daty podpisania Deklaracji Niepodległości i powstania Stanów Zjednoczonych. Ten szczególny pomnik, którego podstawa będzie identycznej wielkości jak obrys fundamentów zniszczonych wieżowców, ma nie tylko przypominać przeszłość, ale i stanowić nadzieję na przyszłość. Światło odbijające się z każdej strony od krystalicznego rdzenia będzie tworzyło na jego powierzchni efekt kalejdoskopu. Wieżowiec będzie miał 69 pięter biurowych, zaplecze medialne, restauracje, taras widokowy oraz połączenie z nowym węzłem komunikacyjnym. Zostanie wyposażony w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, które wyznaczą nowe standardy dla tego rodzaju budownictwa. Znajdą tu także zastosowanie najnowsze rozwiązania proekologiczne, takie jak energia odnawialna, maksymalne wykorzystanie naturalnego światła czy utylizacja deszczówki. Zwieńczeniem wieżowca będzie 125-metrowa antena z latarnią widoczną w nocy z odległości wielu kilometrów.

Wieżowiec 2

Wieżowiec nr 2, z charakterystycznym szczytem w kształcie karo, będzie drugim co do wielkości budynkiem w tym miejscu, a zarazem w całym Nowym Jorku. W całości przeszklony, mocno ścięty dach będzie zwrócony w stronę pomnika i parku, jakby z szacunkiem pochylając przed nimi głowę. Wieżowiec o trzonie w formie krzyża składa się z czterech wyraźnych, ale połączonych ze sobą bloków. Komunikację zapewnią ekspresowe windy i ruchome chodniki na wszystkich poziomach. Tak jak wcześniej oddawane do użytku wieżowce nr 1 i 7, WTC 2 będzie też spełniał najwyższe standardy systemu LEED, określającego energooszczędność i ekologiczność.

Wieżowiec 3

Ma najkorzystniejszą lokalizację – pośrodku placu – dlatego jego projekt podkreśla pionową formę i centralne położenie. Pozbawione kolumn narożniki zapewniają użytkownikom biur panoramiczny widok, a o wyjątkowości formy decydują też zewnętrzne wzmocnienia konstrukcji w kształcie karo. Górne piętra WTC 3 mają w założeniu przydawać lekkości niższym wieżowcom w sąsiedztwie. I ten wieżowiec ma spełniać najwyższe standardy systemu LEED, określającego energooszczędność i ekologiczność.

Wieżowiec 4

Wieżowiec nr 4 będzie czwartym co do wielkości drapaczem chmur w tym miejscu. Architekci uwzględnili estetyczną obecność pozostałych budynków i zadbali o harmonię przestrzenną z całym placem, pomnikiem i resztą miasta. Stąd wzięła się subtelna, minimalistyczne forma. Wielowarstwowe szklane pokrycie o delikatnej strukturze zmienia odcień w zależności od pory dnia. Każdy z czterech narożników będzie się kończył na innej wysokości, co urozmaici wejścia do budynku. Wieżowiec ma spełniać najwyższe standardy systemu LEED, określającego energooszczędność i ekologiczność.

Wieżowiec 5

Wieżowiec nr 5 będzie zajmował miejsce, w którym kiedyś stał Deutsche Bank, wciąż jednak trwa debata na temat jego przeznaczenia i projektu. Proponuje się m.in. odbudowę budynku w formie apartamentowca, umieszczenie tu centrum sztuk scenicznych, a nawet przekazanie gmachu Uniwersytetowi Nowojorskiemu. Aktualnie nadal trwa wyburzanie uszkodzonego dawnego budynku, a przyszły kształt tego wieżowca pozostaje nieokreślony. Centrum Sztuk Scenicznych Centrum Sztuk Scenicznych będzie mogło pomieścić 1000 widzów, a zaprojektuje je światowej sławy architekt Frank Gehry. Jedynym użytkownikiem centrum będzie Joyce Theater, specjalizujący się w tańcu nowoczesnym, ale mogą się tu także odbywać imprezy m.in. w ramach festiwalu filmowego Tribeca.

Wieżowiec 6

Już uznany za wybitne osiągnięcie architektoniczne i obsypany nagrodami, przykuwa uwagę swą formą. Budowla, w której projektowaniu ważną rolę odegrali artyści i która wyróżnia się nowatorskimi rozwiązaniami ekologicznymi, stała się wzorem do naśladowania dla autorów sąsiednich wieżowców. Dach nad holem wejściowym zachwyca lekkością i zmieniającymi się kolorami, a umieszczone po zewnętrznej stronie szklanych ścian teksty prozą i wierszem opowiadają przechodniom o historii miasta. Spośród wielu „zielonych” rozwiązań warto wspomnieć o naturalnym oświetleniu światłem słonecznym docierającym do 90% przestrzeni wspólnej i elektryczności pochodzącej wyłącznie ze źródeł odnawialnych. WTC 7 to pierwszy komercyjny gmach w Nowym Jorku, który otrzymał certyfikat LEED.