< Artykuły

Sześciu historycznych ludzi gór

W „Ludziach gór” oglądamy tych, którzy wybrali życie na odludziu, z dala od cywilizacji i według własnych reguł. Podobnych im samotników było w historii Ameryki wielu, niekiedy bardzo znanych, a tradycje te sięgają pierwszych amerykańskich pionierów.
Poznajmy kilka z najsławniejszych takich postaci:
John Colter

John Colter uczestniczył w wyprawie Lewisa i Clarka wysłanej przez prezydenta Thomasa Jeffersona do zbadania zachodnich rubieży USA. Grupa opłacanych ochotników wyruszyła w 1804 roku, by przez dwa lata penetrować mało znane rejony na zachodzie kontynentu. Wielu z nich po zakończeniu ekspedycji powróciło szczęśliwie na wschodnie wybrzeże, natomiast Colter postanowił pozostać na zachodzie i wieść życie trapera.
Ten niestrudzony badacz był jednym z pierwszych znanych z nazwiska białych, którzy dotarli do terenów obecnego Parku Narodowego Yellowstone i gór Teton. Dziś upamiętnia go tam szczyt nazwany Colter Peak, a sam Colter uchodzi za pierwszego ze sławnych amerykańskich ludzi gór.
Jim Bridger

 
Jednym z najbardziej niesławnych ludzi gór w historii był James Bridger, który w latach  1820-1850 krążył po zachodnich stanach Ameryki. W wieku 18 lat zaciągnął się na Missouri do Kompanii Futrzarskiej Gór Skalistych, został traperem, dzięki swoim wyprawom wytyczył nowe szlaki na pograniczu i najprawdopodobniej był pierwszym białym, który zobaczył Wielkie Jezioro Słone w Utah.
Nazwany przez jednego z historyków „chodzącym atlasem”, miał w sumie trzy indiańskie żony, przeżył trafienie strzałą z łuku, z trapera przeobraził się w dobrze prosperującego handlarza i opanował kilka języków Indian. Jego postać wielokrotnie przypominano w filmach i telewizji – ostatnio w 2015 r. w popularnej „Zjawie”, gdzie zagrał go Will Poulter.
Kit Carson

Kit Carson już za życia stał się legendą pogranicza. Był m.in. traperem, przewodnikiem, agentem ds. Indian (czyli tłumaczem i pośrednikiem między Indianami a rządem Stanów Zjednoczonych) oraz oficerem w armii. Urodził się w 1809 roku, rodzinny dom (w dzisiejszym stanie Missouri) opuścił jeszcze jako nastolatek i został człowiekiem gór, który w trudnym terenie na zachodnich rubieżach zarabiał na życie traperstwem. Po przypadkowym spotkaniu ze słynnym podróżnikiem Johnem C. Fremontem w 1842 roku najął się jako przewodnik do jego ekspedycji na zachód.
Fremont i Carson, o których rozpisywała się ówczesna prasa brukowa i autorzy tanich czytadeł, wkrótce stali się prawdziwymi celebrytami. Na podstawie opublikowanych raportów Fremonta powstały niezliczone opowieści o ich przygodach. Sam Carson służył potem w wojsku podczas wojny z Meksykiem, jak i wojny secesyjnej, popierał też koncepcję utworzenia rezerwatów dla Indian. Był trzykrotnie żonaty i miał dziesięcioro dzieci.
Jedediah Smith

Jedediah żył krótko, ale intensywnie. Pochodził z Nowego Jorku, w wieku dwudziestu paru lat przyłączył się do kompanii futrzarskiej, dla której szukał nowych szlaków i terenów do polowań na wydry i bobry w Wyoming i obu Dakotach. Przyczynił się też do odkrycia Przejścia Południowego, jak nazywano dwie przełęcze wiodące przez góry w zachodniej części kontynentu, którymi wędrowali później traperzy, kupcy i poszukiwacze podczas gorączki złota.
Wyprawy Smitha bywały bardzo dramatyczne; wielokrotnie jego oddziały atakowali Indianie, a on sam musiał nawet walczyć z niedźwiedziem grizzly. Na twarzy i całej głowie miał tyle blizn, że aż do śmierci nosił długie włosy, pod którymi próbował je skrywać. W 1830 roku postanowił rzucić traperstwo i zająć się handlem, ale po drodze został zaatakowany i zabity przez Komanczów. Miał 32 lata.
James Beckwourth

Urodził się w 1798 albo 1800 roku jako syn czarnej niewolnicy i jej właściciela. Ojciec uznał go i zaakceptował, a we wczesnych latach 20. XIX w. oficjalnie go uwolnił, co pozwoliło Jamesowi zająć się traperstwem. Szybko zyskał rozgłos jako odkrywca i traper w Górach Skalistych, a jego opowieści o potyczkach z Indianami i zmaganiach z niedźwiedziami zyskały dużą popularność. Później został członkiem plemienia Wron, poślubił jedną z córek ich wodza i podobno miał też wiele innych indiańskich żon.
Nadal zarabiał na życie jako traper, ale dziewięć lat spędził z plemieniem. Z czasem został wodzem i przywódcą „Klanu Psów”, mimo to w latach 30. wrócił do St. Louis i najął się jako kurier na Florydzie podczas wojen seminolskich, a potem był handlarzem, hazardzistą i w końcu przewodnikiem. Pomógł założyć faktorię handlową, która jest dziś miastem Pueblo w Kolorado, i odkrył szlak przez góry Sierra Nevada.
Joseph Walker 

Urodzony w 1798 roku Joseph Walker, uważany za pierwszego białego, który dotarł na tereny obecnego Parku Narodowego Yosemite, prowadził życie prawdziwego podróżnika-odkrywcy. Na zachód zaczął się zapuszczać w latach 20. XIX w. jako nielegalny traper, a potem został przewodnikiem u słynnych przyszłych odkrywców Johna C. Fremonta i Benjamina Bonneville’a.
Pracując dla Bonneville’a, poprowadził wyprawę przez Sierra Nevada i choć okazała się ona niezwykle trudna (uczestnicy musieli zjeść własne konie, by przeżyć), w końcu dotarł do Yosemite. Był tym miejscem tak zauroczony, że na nagrobku kazał sobie napisać „obozował w Yosemite”.  Później był handlarzem i ranczerem, a nawet kierował udaną wyprawą po złoto w Arizonie. Jego nazwiskiem nazwano miasto Walker w Arizonie.