< Artykuły

STYCZEŃ MIESIĄCEM TAJEMNIC NA HISTORY

Styczeń na kanale HISTORY upłynie pod znakiem fascynujących programów dla miłośników poszukiwaczy prawdy i odkrywania tajemnic. Każdego dnia przez cały miesiąc HISTORY zabierze swoich widzów o 20:00 lub 21:00 w niezwykłą podróż przez różne epoki historii w premierowych odcinkach naszych najciekawszych serii. Takich jak STAROŻYTNI KOSMICI (ŚR 21:00), NIEWYJAŚNIONE TAJEMNICE ŚWIATA (WT, od 14 stycznia o 21:00) prowadzone przez legendę kina sci-fi Williama Shatnera i KLĄTWA WYSPY DĘBÓW (WT, od 7 stycznia, 22:00).

Starożytni kosmici – sezon 12 [PREMIERA, NOWE ODCINKI]
Ancient Aliens 12A
W środy od 1 stycznia o 21:00 na HISTORY

Twórcy serii „Starożytni kosmici” od lat badają kontrowersyjną teorię, że istoty pozaziemskie od milionów lat odwiedzają Ziemię. Mieli pojawić się u nas już w epoce dinozaurów lub starożytnego Egiptu, lista dowodów zaczyna się od wczesnych rysunków jaskiniowców po współczesne obserwacje latających obiektów w USA. Każdy odcinek tej popularnej serii HISTORY zawiera szereg pytań, spekulacji, prowokujących kontrowersji, relacji z pierwszej ręki i dyskusji na temat teorii, jakie narosły wokół tego tematu od przez lata. Czy inteligentne istoty z kosmosu odwiedziły Ziemię tysiące lat temu?

Niewyjaśnione tajemnice świata [PREMIERA]
UnXplained With William Shatner
We wtorki, od 14 stycznia o 21:00 na HISTORY

Pełne grozy lasy. Nawiedzone domy. Góry, z których nikt nie wraca żywy. Czy istnieje coś takiego jak „złe miejsca”? Miejsca, w których co jakiś czas zdarzają się rzeczy złe i – co ważniejsze - niewytłumaczalne? A jeśli tak, to czy możliwe jest, aby te miejsca były nasycone mroczną energią, która jest obecnie poza naszym zrozumieniem?
Producenci “Starożytnych kosmitów” i “Klątwy Wyspy Dębów” powracają z kolejnym hitem. Prowadzący William Shatner, legenda kina sci-fi, próbuje poznać prawdę o najdziwniejszych i tajemniczych wydarzeniach opisanych przez świadków. Od rzekomych spotkań UFO po nagłe zniknięcia po opętania - z pomocą najlepszych naukowców na świecie, relacji z pierwszej ręki świadków i dramatycznych rekonstrukcji widzowie zyskują szokujący wgląd w to, co naprawdę się wydarzyło.

Klątwa Wyspy Dębów - sezon 7 [PREMIERA]
Curse of Oak Island S7
We wtorki, od 7 stycznia o 22:00 na HISTORY

Najnowszy sezon przebije wszystkie poprzednie - Rick, Marty i ich zespół powracają na Wyspę Dębów z jeszcze większą determinacją, zasobami i nowoczesną technologią. Zdaje się, że nic nie powstrzyma ich przed rozwiązanie tajemnicy wyspy, która pozostaje nieodgadniona od ponad 200 lat. Tym razem bracia pełne wsparcie właściciela ziemi, Toma Nolana, syna zmarłego Freda Nolana,  dzięki czemu zyskali niespotykany dostęp do nowych obszarów wyspy. Mają nadzieję, że to przyniesie im odpowiedzi… i skarb.

Nostradamus: Proroctwa na XXI wiek [PREMIERA]
Nostradamus: 21st Century Prophecies Revealed
W niedzielę 5 stycznia o 20:00 na HISTORY / powtórki: 12 stycznia o 13:20 i 19 stycznia o 19:00

Jak to możliwe, że prorok żyjący w XVI-wiecznej Francji przepowiedział tyle współczesnych katastrof? Od tragicznych wydarzeń z 11 września 2001 roku, przez niedawne tsunami na Pacyfiku, po zagrożenie epidemią wirusa Ebola w 2014 roku - jak jeden człowiek mógł tak dokładnie przewidzieć przyszłość? To dlatego, że miał pewien sekret - a teraz możemy odkryć, co to było. Ten film dokumentalny przedstawia Nostradamusa w zupełnie nowym świetle. Nowa, innowacyjna analiza daje nam szansę na złamanie jego tajemniczego kodu. Twórcy filmu stawiają tezę, że Nostradamus mógł rzeczywiście posiadać specjalny dar, dzięki któremu jego prognozy były tak dokładne, ale jest to dar, z którego wszyscy możemy skorzystać. Oczywiście pojawia się pytanie: jeśli miał rację co do tak wielu rzeczy, które już się wydarzyły, to co czeka nas przyszłość?

UFO: wojskowe biuro śledcze
Unidentified: Inside America's Ufo Investigation
W poniedziałki od 6 stycznia o 20:00 na HISTORY

W grudniu 2017 roku New York Times opublikował szokujący artykuł ujawniający tajemniczy program Pentagonu poświęcony UFO  Program Identyfikacji Zaawansowanych Zagrożeń Lotniczych (AATIP). W zaprezentowanej rozmowie były pracownik wywiadu wojskowego i agent specjalny, Luis Elizondo, potwierdził istnienie tajnego projektu rządowego. Kontrowersyjny materiał prasowy przykuł uwagę całego świata. AATIP, uprzednio prowadzony przez Elizondo, powstał z myślą o badaniu Niezidentyfikowanych Zjawisk Lotniczych (UAP), w tym licznych nagrań filmowych dokumentujących te zdarzenia, z których trzy zostały upublicznione w 2017 roku. Elizondo zrezygnował z pełnionej funkcji, po tym jak poinformował rząd, że UAP mogą stanowić zagrożenie bezpieczeństwa narodowego, a nie podejmuje się wystarczających kroków, by zapobiec potencjalnemu atakowi. W sześcioodcinkowym serialu HISTORY Elizondo po raz pierwszy otwarcie rozmawia na ten temat z Tomem De Longe, współtwórcą i prezesem To The Stars Academy oraz Chrisem Mellonem, byłym zastępcą Sekretarza ds. Obrony i Wywiadu. Ujawnia istnienie licznych, niezwykłych i prowokujących pytania zdarzeń, a także rozpoczyna fascynujące śledztwo, które zaintryguje szerokie rzesze widzów żądnych nowych informacji i odpowiedzi na nurtujące ich pytania. UFO: Wojskowe biuro śledcze ujawni autentyczne dowody i nagrania filmowe, przedstawi też wywiady ze świadkami i byłymi wojskowymi, którzy w tej sprawie nigdy wcześniej nie zabierali głosu. Zaprezentuje też technologie, jakie kryją się za tymi nieznanymi zjawiskami na niebie.

Legendy Alcatraz
Inside Alcatraz
W poniedziałek, 6 stycznia o 21:00 na HISTORY / powtórka: 7 stycznia o 01:00

Ten wyjątkowy, godzinny program dokumentalny zagłębia się w czeluści więzienia Alcatraz, zwanego także „Skałą”. Twórcy programu szczegółowo opisują jego wpływ na świadomość społeczną Amerykanów dzięki odkrywczym wywiadom z tymi, którzy znają prawdziwą historię Alcatraz. Przebadamy mitologię otaczającą ten zakład penitencjarny i zbadamy, dlaczego uznano go za więzienie o najwyższym poziomie bezpieczeństwa. Przyjrzymy się także bliżej legendarnej ucieczce z 1962 roku, która pozostaje, nawet po 53 latach, jedną z największych nierozwiązanych tajemnic Ameryki.

Ściśle tajne samoloty wojskowe [PREMIERA]
Secrets in the sky: The Untold Story of Skunk Works
We wtorek, 7 stycznia o 20:00 na HISTORY / powtórka: 12 stycznia o 21:00

Po raz pierwszy w swojej 75-letniej historii firma Lockheed Martin otwiera drzwi do hangaru i odkrywa tajemnice operacji „Skunk Works”, tajnego programu, który przez lata ukrywany był przed opinią publiczną. Aktor Dennis Quaid opowiada historię jego założycielki i liderki Kelly Johnson, która zgromadziła zespół złożony z innowatorów, autorytetów i osób w amerykańskim rządzie, by zajął się  tworzeniem najbardziej innowacyjnych maszyn we współczesnej historii takich jak U-2, SR -71 Blackbird i pierwszy bombowiec Stealth. Dokument zagłębia się w świat, który wciąż jest spowity tajemnicą – od obiektu testowego Area 51 po najnowszy samolot „szpiegowski”. Jest to świat, w którym wojny wygrywa się nie na polu bitwy, ale przy stole projektowym, tworząc od podstaw nowoczesne cuda techniki.

Tajne bazy Hitlera
Secret Nazi Bases ep.2 
W niedzielę, 12 stycznia o 20:00 na HISTORY / powtórka: 13 stycznia o 01:55

Trzecia Rzesza pozostawiła po sobie wiele pamiątek i tajemnic.  Plany rozsianych po całym świecie budowli i konstrukcji są świadectwem niemieckich ambicji wojennych. Niektóre z nich przypominają scenariusze science fiction. Niemcy działali metodycznie i głębsze badania ujawniają ich coraz bardziej mroczne zamiary. Tunele, wieże, stanowiska artyleryjskie, centra komunikacyjne – szkice i plany tych miejsc czekają na ujawnienie prawdy o zamysłach Hitlera i jego marzeniach. Wraz z odkrywaniem kolejnych projektów, widz zaczyna się zastanawiać, jak mogły się potoczyć losy II wojny światowej, gdyby doszło do ich realizacji.

UFO: łowcy prawdy
Ufo Conspiracy:Hunt for the Truth
W niedzielę, 26 stycznia, o 21:00 na HISTORY

W ciągu 70 lat od domniemanej katastrofy UFO w Roswell wielokrotnie pojawiały się zarzuty, jakoby władze zatajały informacje o istnieniu kosmitów. W programie specjalnym przyglądamy się najsłynniejszym, jak i mniej znanym, raportom na temat UFO, które podobno zostały celowo ukryte przed opinią publiczną.

Złoto generała Yamashity
Lost Gold of World War II
W soboty o 21:00 od 4 stycznia na HISTORY

Program „Złoto generała Yamashity” odkrywa jedną z największych tajemnic II wojny światowej. Gdy alianci nadciągali na wschód w 1945 roku, japońskie oddziały dowodzone przez tamtejszego generała -Yamashitę - miały ukryć na Filipinach skarby warte fortuny. Na kosztowności miało składać się złoto, biżuteria i bezcenne artefakty skradzione innym narodom. Teraz grupa amerykańskich poszukiwaczy podąża tropem wskazanym przez świadka, który twierdzi, że widział na własne oczy, jak żołnierze Yamashity ukrywali ogromną liczbę skrzyń. Mieli zakopać skarb w tunelach, a następnie zabezpieczyć wejścia detonując materiały wybuchowe i podkładając bomby-zasadzki. Ekipa musi teraz odszyfrować kod pozostawiony przez sekretne stowarzyszenie, by uniknąć pułapek i odkryć legendarny skarb.