< Artykuły

Starożytne wynalazki używane po dziś dzień

Czy zastanawialiście się, skąd się wzięły niektóre przedmioty codziennego użytku? Oto kilka przykładów starożytnych wynalazków, z których wciąż korzystamy.

 

Miętówki

 

 

 

W dzisiejszych czasach, jeśli ktoś ma nieświeży oddech, a czeka go mnóstwo rozmów, może po prostu sięgnąć po gumę do żucia albo cukierek miętowy i pozbyć się kłopotu.

 

Ale co robili starożytni Egipcjanie, kiedy musieli omówić jakąś ważną sprawę dotyczącą mumifikacji, a ich oddech miał taki zapach, jakby sami już nie żyli?

 

Okazuje się, że to samo. Gotowali mieszanki ziół i przypraw, takich jak kadzidło, mirra i cynamon, do których następnie dodawali nieco miodu. Wystarczyło szybko przeżuć taką pastylkę, by pozbyć się nieprzyjemnego oddechu.

 

Budziki

 

 

 

Dziś w porannym budzeniu się do pracy pomagają nam często telefony komórkowe lub cyfrowe budziki, ale wszelkie wynalazki tego rodzaju mają wspólne pochodzenie – od urządzenia, które potrafi o określonej porze narobić dużo hałasu.

 

Jedno z pierwszych takich urządzeń należało do filozofa Platona, który żył w latach 428–348 p.n.e. Używał on dużego zegara wodnego, który wydawał dźwięk podobny do organów wodnych i przypominał mu o rozpoczynających się o świcie wykładach.

 

Pierwsze mechaniczne budziki pojawiły się w XV wieku. Ustawiało się je, wsuwając kołek w jeden z otworów na tarczy.

 

Zamki do drzwi

 

W dzisiejszych czasach uznajemy za oczywiste to, że na noc możemy w łatwy sposób zablokować drzwi do domu, używając maleńkiego klucza i wyrafinowanego mechanizmu.

 

Jak się okazuje, również starożytni Egipcjanie posługiwali się czymś bardzo podobnym, tyle że trochę większym. Już 4000 lat p.n.e. wynaleźli zamek zapadkowy długości ok. pół metra.

 

Składała się nań przymocowana do drzwi duża śruba połączona z zapadkami, z których każda miała inny kształt nacięć. Cały ten mechanizm był wykonany z drewna i otwierany niepowtarzalnym kluczem.

 

Beton

 

Beton kojarzy nam się z wielkimi budowlami przemysłowymi i nowoczesnymi autostradami, ale jako budulca używali go już Rzymianie 2100 lat temu.

 

Z mieszaniny gaszonego wapna i popiołu wulkanicznego zwanego pucolaną produkowali rodzaj pasty, która po wymieszaniu ze skałami wulkanicznymi tworzyła wytrzymały materiał budowlany.

 

Pod wpływem wody pucolana szybko twardniała i zastygała, co oznacza, że już wtedy możliwe było odlewanie np. fundamentów. Materiał ten był nieco słabszy od współczesnego cementu, niemniej bardzo go przypominał właściwościami fizycznymi i chemicznymi.

 

Papier

 

 

 

Papieru używamy niemal codziennie, by coś przeczytać lub zapisać, a zawdzięczamy go starożytnym Chińczykom. Pierwszą na świecie metodę masowej produkcji papieru z lin, szmat, sieci na ryby i kory wynalazł Cai Lun z dynastii wschodniej, który żył mniej więcej pomiędzy rokiem 25 a 220 n.e.

 

Samo słowo wzięło się od papirusu, grubego materiału pochodzenia roślinnego, kojarzącego się najczęściej z Egipcjanami, choć to Chińczycy pierwsi wymyślili papier jako idealny materiał do pisania i drukowania, który następnie upowszechnili na świecie kupcy korzystający z Jedwabnego Szlaku.

 

Oliver Dyson