< Artykuły

7 rzeczy, których nie wiedziałeś o polskich olimpijczykach

1.    Maria Kwaśniewska z Berlina (1936 r.) przywiozła brązowy medal w rzucie oszczepem. I jeszcze jedną pamiątkę: zdjęcie z Hitlerem. Zrobiono je, gdy Fuhrer zaprosił Kwaśniewską i dwie niemieckie oszczepniczki (również stanęły na podium) do swojej loży. Dzięki tej fotografii podczas II wojny światowej Maria Kwaśniewska uratowała z obozu w Pruszkowie wielu więźniów. Pokazywała je stojącym na bramie strażnikom, a oni pozwalali jej wyprowadzać z ludzi.

2.    Lekkoatletka Elżbieta Krzesińska (złoto w Melbourne w 1956 r. i srebro w Rzymie  (1960 r.) – obydwa medale w skoku w dal) w olimpijskim debiucie w Helsinkach (1952 r.) uplasowała się na 12 miejscu zamiast na 2. z powodu… warkocza. Sędziowie uznali, że jest on częścią ciała i policzyli odległość uwzględniając ślad włosów na piasku. I tak przez warkocz Polka straciła medal.

3.    Złoto, trzy srebra i brąz – to dorobek olimpijski szermierza wszech czasów, Jerzego Pawłowskiego. Sport, choć uprawiany na tak wysokim poziomie, stanowi jednak tylko część jego bogatej biografii. Pawłowski od 1964 r. był szpiegiem CIA. Został aresztowany przez władze PRL w 1975 r. W więzieniu spędził 10 lat, a potem miał być wymieniony m.in. za Mariana Zacharskiego. Zdecydował jednak, że nie skorzysta z możliwości wyjazdu na Zachód. Został w Polsce, choć przez tutejsze władze był szykanowany – zakazano mu np. zawodowego uprawiania szermierki.

4.    Władysław Komar w pchnięciu kulą zdobył złoto w Monachium w 1972 r.  Po zakończeniu swojej bogatej kariery sportowej, grał w filmach, m.in. w „Piratach”, obrazie reżyserowanym przez samego Romana Polańskiego. 

5.    Stanisława Walasiewicz, olimpijska medalistka w biegu na 100 m z Los Angeles (1932) i Berlina (1936) była osobą interseksualną, tzn. miała zarówno męskie jak i żeńskie narządy płciowe. Na jaw wyszło to dopiero po jej tragicznej śmierci. Zginęła w USA, gdzie na stałe zamieszkała pod koniec lat 30. Przypadkowo znalazła się w sklepie, na który napadnięto, i została śmiertelnie postrzelona. Miała wówczas 69 lat. Po sekcji zwłok oraz badaniach genetycznych (okazało się, że miała chromosom Y) nie zdecydowano się na odebranie jej medali.

6.    Zbigniew Pietrzykowski, wybitny polski pięściarz, olimpijczyk, który na igrzyskach wywalczył srebro i dwa medale brązowe, w swojej karierze skrzyżował rękawice z  legendarnym Muhammadem Alim. W finale igrzysk w Rzymie w 1960 r. Pietrzykowski przegrał z 18-latkiem. Był nim Cassius Clay, znany potem jako Muhammad Ali. Jeden z najlepszych pięściarzy w całej historii tej dyscypliny kilkanaście lat później zaprosił Polaka na premierę filmu o sobie, zafundował mu pobyt w Londynie, potem wakacje we Włoszech oraz podarował krążek ze złota.

7.    Olimpijczycy w sztuce
Polacy odnosili także sukcesy w niesportowych dyscyplinach olimpijskich, które dziś już nie są zaliczane do igrzysk. Ale w latach 1912-1948 można było także zdobyć medal w Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury. Oto polskie osiągnięcia:
1928Złoto – Kazimierz Wierzyński (poezja), brąz – Władysław Skoczylas (grafika).1932Złoto – Józef Klukowski (rzeźba), srebro – Janina Konarska (grafika).1936Srebro – Józef Klukowski (rzeźba),brąz – Jan Parandowski (proza), Stanisław Ostoja-Chrostowski (grafika).1948Złoto – Zbigniew Turski (muzyka).