Walczyć czy uciekać?

Ludzie Gór - sezon 6.

Walczyć czy uciekać?

WALCZYĆ CZY UCIEKAĆ? OKO W OKO Z NIEBEZPIECZNYMI DZIKIMI ZWIERZĘTAMI. 

Pośród dzikiej przyrody ludzie gór muszą się mierzyć nie tylko z nieprzyjaznym terenem i trudnymi warunkami, ale także z groźnymi zwierzętami. Co więc należy robić, stanąwszy naprzeciwko któregoś z najbardziej niebezpiecznych drapieżników na świecie? Oto garść porad, jak wyjść cało z sytuacji, która może się zakończyć dla człowieka tragicznie.

Puma

W razie spotkania z agresywną pumą najlepiej próbować nawiązać i utrzymać z nią kontakt wzrokowy. Chodzi o to, by pumę nastraszyć i zniechęcić do atakowania. Człowiek musi sprawiać wrażenie jak największego, głośno krzyczeć i udawać gniew – zwierzęta te nie lubią hałasu. Trzeba rzucać kamieniami, kijami i wszystkim, co się znajdzie pod ręką, by odgonić drapieżnika. Jeśli bowiem odwrócimy się plecami i zaczniemy uciekać, puma natychmiast dostrzeże w nas zdobycz i ruszy w pościg. Nie ma też sensu wspinanie się na drzewo, gdyż ten duży kot robi to znacznie lepiej niż człowiek.

Wilk

W przeciwieństwie do pum wilki odbierają kontakt wzrokowy jako bezpośrednie zagrożenie, co zwiększa prawdopodobieństwo ataku. Dlatego nie należy im patrzeć prosto w oczy, a także nie odsłaniać zębów, bo i to może być uznane za zagrożenie. Najlepiej się lekko pochylić, opuścić głowę i powoli się oddalić. Jeśli wilk podąża za nami, nie pozostaje nic innego, jak zmienić taktykę i go nastraszyć: sprawić wrażenie większego, krzyczeć i rzucać czymś, by pokazać zwierzęciu, że nie ma do czynienia z łatwą do upolowania zdobyczą, ale z dużym i groźnym przeciwnikiem, którego nie powinien lekceważyć. Podobnie jak w przypadku pumy, jeśli zaczniemy biec, wilk ruszy w pościg. Wdrapanie się na drzewo co prawda zapewni nam bezpieczeństwo, ale może się okazać, że po niedługim czasie wokół pnia zbierze się cała wataha.

Niedźwiedź

 

Niedźwiedź, jeśli uzna człowieka za zagrożenie – zwłaszcza dla swoich młodych – niemal na pewno zaatakuje. Należy unikać kontaktu wzrokowego i powoli się wycofać, uspokajając zwierzę głosem, by mu pokazać, że ma do czynienia z człowiekiem. Jeśli niedźwiedź ruszy w pościg, trzeba pamiętać, że potrafi on się rozpędzić nawet do 50 km/godz. Można natomiast wykorzystać to, że biega na czworakach, ma więc niżej usytuowany środek ciężkości, dlatego spowolnimy go, poruszając się zygzakiem i gwałtownie zmieniając kierunek pod kątem prostym. Wdrapywanie się na drzewo nie jest dobrym pomysłem. Niedźwiedzie czarne robią to znakomicie, a grizzly też całkiem nieźle. Takie rozwiązanie ma sens tylko, jeśli jesteśmy pewni, że zdążymy się wspiąć przed niedźwiedziem co najmniej na wysokość 10 metrów. W razie ataku następne posunięcie zależy od tego, z jakim gatunkiem mamy do czynienia. Z niedźwiedziem czarnym można walczyć, krzycząc na niego i uderzając go. Niedźwiedzie te są z natury stosunkowo bojaźliwe i mogą czmychnąć, jeśli uznają, że coś im grozi. W przypadku niedźwiedzia grizzly dla odmiany należy udawać martwego = położyć się płasko na ziemi, twarzą w dół, zasłonić kark rękoma i przygotować się na tarmoszenie. Trzeba się zachowywać maksymalnie spokojnie. Kiedy grizzly stwierdzi, że nie stanowimy już zagrożenia, powinien nas zostawić w spokoju. 

Zabójcze pszczoły 

Afrykańskie pszczoły miodne nazywane pszczołami-zabójcami, to hybryda powstała wskutek celowego krzyżowania zwykłych afrykańskich pszczół miodnych z ich europejskimi kuzynkami. Pojawiły się w Brazylii w latach 50. ub. wieku, gdy próbowano zwiększyć produkcję miodu, a stamtąd rozprzestrzeniły się po całej Ameryce Południowej, Środkowej i częściowo Północnej. Są bardzo skore do żądlenia, jeśli w pobliżu ula zaniepokoi je hałas, intensywny zapach, a nawet jaskrawy kolor. Atakują i ścigają calym rojem wszystko, co uznają za zagrożenie, są przy tym niezwykle agresywne, a żądła wbijają zwłaszcza w głowę, twarz i oczy. Trzeba natychmiast uciekać, najlepiej biegnąc pod wiatr, aby je spowolnić. Nie wolno się zatrzymywać, dopóki nie schronimy się w samochodzie lub szczelnie zamkniętym budynku. Wspinanie się na drzewo nie ma sensu, podobnie jak zanurzenie się pod wodą – pszczoły będą wówczas krążyć nad powierzchnią i zaatakują naszą twarz przy próbie zaczerpnięcia powietrza.

John Reppion

HISTORY patronem gry Kozacy 3

HISTORY patronem gry Kozacy 3

Reality Hacker: Potęga umysłu

Reality Hacker: Potęga umysłu

Amerykańscy zbieracze

Co znajdą tym razem?

Wojny magazynowe

Dołącz do nas i oglądaj nową serię "Wojen magazynowych"!

LICYTUJ Z NAMI

Wojny magazynowe: Teksas

Jakie skarby kryją w sobie magazyny Teksasu? Oglądaj!

WIĘCEJ INFORMACJI

Polowanie na Hitlera

Premiera 10 listopada o 22:00!

WIĘCEJ INFORMACJI