Pięć najcenniejszych przedmiotów kupionych na aukcjach.

Pięć najcenniejszych przedmiotów kupionych na aukcjach.

Za te rzeczy płaci się grube miliony. Dlaczego są tak cenne? Oto pięć przykładów przedmiotów, które osiągnęły zawrotne ceny na aukcjach kolekcjonerskich. Czy takie cacka trafią do BRAĆ CZY NIE BRAĆ? Nowe odcinki we wtorki o 22:00 wyłącznie na HISTORY.

1.    Wśród instrumentów muzycznych prym wiodą skrzypce, a szczególnie stradivariusy nazwane tak od nazwiska swego słynnego twórcy. Szczególnym egzemplarzem, jaki wyszedł spod ręki Antoniego Stradivariego, są skrzypce „Mesjasz”, które w tym roku obchodzą 300. urodziny. Mistrz nie chciał się ich pozbyć. Dopiero po jego śmierci na sprzedaż zdecydował się jego syn. Ten wyjątkowy instrument wyceniany jest dziś na 20 mln USD. Ile wyniosłaby ich faktyczna cena, nie wiadomo, bo tę musiałby zweryfikować rynek. Póki co skrzypce znajdują się w oksfordzkim muzeum. Znawcy twierdzą, że są w prawie idealnym stanie.

2.    Badminton Cabinet jest prawdopodobnie najdroższym meblem świata. Ostatnia cena, za jaką go zakupiono, to aż 36 mln USD. Szafa pochodzi z XVIII wieku, ma 3,8 m wysokości i jest bogato zdobiona kamieniami szlachetnymi. Powstała we Florencji, pracowało nad nią 30 rzemieślników prze 12 lat. Ten wyjątkowy mebel przez jakiś czas stanowił część kolekcji chyba najbardziej znanej polskiej kolekcjonerki dzieł sztuki – Barbary Piaseckiej-Johnson.

3.    Diament Wittelsbach osiem lat temu za zawrotną kwotę 16,4 mln funtów został kupiony przez Laurence’a Graffa, jubilera z Londynu. Nowy właściciel postanowił go przeszlifować, co spotkało się z krytyką znawców szlachetnych kamieni. Twierdzili, że owszem, widać było na nim rysy czy zadrapania, ale wszystkie stanowiły świadectwo bogatej historii przedmiotu. A ta sięga przynajmniej XVII w., kiedy pochodzący z Indii klejnot kupił król Hiszpanii Filip IV. Kamień stał się częścią posagu jego córki, Marii Teresy. Z kolei w 1806 r. ozdobił koronę króla Bawarii. Imponująca historia diamentu jest teraz obecna tylko w opowieściach o nim, bo nie nosi on już śladów zużycia. 

4.    Jaja Faberge to przedmioty stworzone tylko po to, by cieszyć ludzkie oko. Pierwsze powstało w 1884 r. w pracowni złotnika Petera Carla Faberge na zlecenie Aleksandra III Romanowa jako prezent wielkanocny dla jego żony Marii. Jaja był wykonywane z samych szlachetnych materiałów: złota i srebra, drogocennych kamieni, kości słoniowej, masy perłowej. Bogato zdobione miniaturami nawiązującymi do życia i czasów rosyjskich władców kryły wewnątrz niespodziankę, która zwykle była zagadką aż do momentu otwarcia jaja. Do naszych czasów zachowały się 42 „jaja carskie”. Kolejne były tworzone dla różnych osób i w różnych okolicznościach. Najdroższe, wykonane dla przedstawiciela rodziny Rotszyldów, zostało sprzedane za 18,5 mln USD.

5.    Jednodolarówka warta ponad 10 mln dolarów? To możliwe. Flowing Hair Liberty z 1794 r. jest najcenniejszą monetą świata, bo to jeden z pierwszych dolarów amerykańskich, jakie został wybity na początku funkcjonowania nowego państwa. Co ciekawe, w lutym 2016 r. przez kilka dni można ją było oglądać na Zamku Królewski w Warszawie.

HISTORY / Jolanta Molińska

 

Brać czy nie brać

HISTORY patronem gry Kozacy 3

HISTORY patronem gry Kozacy 3

Reality Hacker: Potęga umysłu

Reality Hacker: Potęga umysłu

Amerykańscy zbieracze

Co znajdą tym razem?

Wojny magazynowe

Dołącz do nas i oglądaj nową serię "Wojen magazynowych"!

LICYTUJ Z NAMI

Wojny magazynowe: Teksas

Jakie skarby kryją w sobie magazyny Teksasu? Oglądaj!

WIĘCEJ INFORMACJI

Polowanie na Hitlera

Premiera 10 listopada o 22:00!

WIĘCEJ INFORMACJI